logo

4 Eylül 1919 da Sivas Konğresinin 98. Yılı Kutlu Olsun.

4 Eylül 1919 da Sivas Konğresinin 98. yılı kutlu olsun. Sivas yiğidolar diyarı… Mustafa Kemal Atatürk Sivas’ta 109 gün kaldı…
109 günde neler yaptı? Basının önemini biliyordu. Atatürk, Sivas’ta yayınladığı ( İrade-i Milliye ) gazetesinin adını bu kez Ankara’da (Hakimiyet-i Milliye ) olarak devamını istedi. Gazetenin adı (Hakimiyet-i Milliye) olmuştu.


Atatürk’ün Millî Mücadele’de Çıkarttığı ilk Gazete: İrade-i Milliye

Sivas Kongresi 11 Eylül 1919 da Kongre sona erdi. Mustafa Kemal’in başkanlığında Kongrece seçilen Heyet-i Temsiliye, bundan böyle Türk Milleti adına Türkiye’yi temsil edecek, Temsil Heyeti en kısa zamanda Meclis-i Mebusa’nın açılabilmesi için milletvekili seçimine başlayacaktı. Bu arada Atatürk Sivas Kongresi’nde alınan kararları ve yapılan işlemleri duyurmak, içte ve dışta kamuoyu oluşturmak amacıyla Sivas’ta hemen bir gazete çıkarılması girişiminde bulundu. Gazetenin adını ( İrade-i Milliye ) koyarak valilikten imtiyazını aldı. Sahipliği ve mes’ul müdürlüğü Sivas’lı gençlerden Salahaddin’e verildi.

 

 

 

 

Türkiye Gazetecilik Tarihi

Türkçe ilk gazete 1828’de Kahire’de yayınlanmaya başlayan Vekdyi-i Misriye’dir. Bugünkü Türkiye sınırları içinde çıkmış ilk Türkçe gazete ise 1831’de yayimlanan Takvim-i Vekayi’dir.
Mustafa Kemal ilk olarak Sivas’ta İrade-i Milliye gazetesinin çıkarılmasına ön ayak oldu. Bu gazete daha sonra yayımımnı Ankara’da Hakimiyet-i Milliye adıyla sürdürdü Yerli ve Milli
ilk gazete Sivas’ta yayın hayatına başladı.Türkiye’de İlk internet haber sitesi Koyulhisar’da www.koyulhisar.com adıyla yayın hayatına başladı. Bugün hayatımızın hemen her alanına girmiş olan internet, tarihi bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türkiye’nin ilk internet haber sitesi İlçemizin adıyla 19 yaşında.


Türkiye’de ilk gazete Sivas’ta yayın hayatına başladı. İlk internet haber sitesi Koyulhisar’da www.koyulhisar.com adıyla yayın hayatına başladı.

Bizde www.koyulhisar.com adıyla Türkiye’nin ilk internet haber sitesini kurduk.18 Yıldır yayındayız. Burası Sivas… Sivas yiğidolar milli mücadeleye gönül verenlerin devletine milletine hizmet edenlerin diyarı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ