logo

AK Parti`den Belediye Başkanlığına Aday Olan Hemşehrilerimiz

Maltepe’nin Adayı Prof.Dr.Edibe Sözen

edibe2
Başbakan Reccep  Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki hafta sonu programını seçim mesaisine ayırdı. Kurmaylarıyla birlikte 100’e yakın ilçe belediye başkan adayını tek tek gözden geçiren Başbakan Erdoğan, listeye son halini verdi. Ataşehir Nimetullah Topu, Sancaktepe  İsmail Erdem, AK Parti’nin Şişli Adayı Mukadder Başeğmez,  AK Parti’nin Maltepe Belediye Başkan adayı Prof. Edibe Sözen oldu. İstanbul’da dört hemşerimiz Belediye Başkan Adayı oldu. Kendilerine Başarılar diliyoruz.

Prof.Dr. EDİBE SÖZEN KİMDİR?

1 Ocak 1961′de Sivas’ta doğdu.

AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı ve XXIII. Dönem eski İstanbul milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, Maltepe Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu.

Edibe Sözen, 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

1984 yılında, Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1989 yılında yine aynı bölümde “toplumsal yapı, değişme ve toplumsal kimlik” başlıklı teziyle, doktor unvanını aldı. 1991-1993 arasında Wisconsin Üniversitesi Communications Arts (İletişim Sanatları) bölümünde “honorary fellow” statüsüyle “sosyal temsiller teorisi” ve “insan iletişimi” konularında çalıştı.

1994 da uygulamalı sosyoloji doçenti oldu. 1985-2007 arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında çalışmalar yürüttü. Kültürlerarası iletişim, uluslararası iletişim ve kimliklerin inşası alanında çalışmaktadır. Bir dönem Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı. 2006 sonunda medya ve tanıtımdan sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den XXIII. Dönem İstanbul milletvekili seçildi ancak 2011 genel seçimlerinde listede yer almamıştır. Zirve Üniversitesi’nde Misafir Öğretim üyesi olarak Yeni Medya-Sosyoloji dersi vermektedir. 2014 Türkiye yerel seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Maltepe Belediye Başkan adayı olmuştur.

Edibe Sözen kitapları:

Hepimiz Globaliz hepimiz yereliz – Gutenberg Galaksi’den Zuckerberg Galaksi (Editör)

Medyatik Hafıza (1999), Söylem (2000), Kimliklerimiz (2000), Kertenkele Mantığı (2004). İnsan Hakları Bir Gündelik Hayat Pratiği (Sözen, Ayten, İri) (2006), Türkiye’nin ABD ve AB Denklemi (Gökçe, Demiray, Sözen) (2006), Sosyal Kimlikten Siyasal Kimliğe Geçişte Kadın (2008), Yurtiçi ve dışında 50′nin üzerinde makale ve tebliğin yanı sıra 3′ü ortak, 4′ü telif toplam 7 eseri yayınlandı.

İSTANBUL İLÇELERİ

Anadolu Yakası:
Çekmeköy: Ahmet Poyraz
Adalar: Coşkun Özden
Kadıköy: Hurşit Yıldırım
Pendik: Kenan Şahin
Kartal: Temurhan Yıldız
Maltepe: Prof. Edibe Sözen
Üsküdar: Hilmi Türkmen
Tuzla: Şadi Yazıcı
Şile: Can Tabakoğlu
Sultanbeyli: Hüseyin Keskin
Ümraniye: Hasan Can
Ataşehir: Nimetullah Topu

Avrupa Yakası:
Başakşehir: Mevlüt Uysal
Esenler: Tevfik Göksu
Bağcılar: Lokman Çağırıcı
Bahçelievler: Osman Develioğlu
Avcılar: Bayram Şenocak
Fatih: Mustafa Demir
Arnavutköy: Haşim Baltacı
Sultangazi: Cahit Altunay
Beyoğlu: Ahmet Misbah Demircan
Şişli: Mukadder Başeğmez
Bayrampaşa: Atilla Aydıner
Güngören: Şakir Yücel Karaman
Kağıthane: Fazlı Kılıç
Bakırköy: Mehmet Emin Ertekin
Esenyurt: Necmi Kadıoğlu
Çatalca: Savaş Barutçu
Zeytinburnu: Murat Aydın
Sarıyer: Sedat Özsoy

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ