logo

AK Partili Ekrem Erdem’den Q klavye yerine F klavye önerisi

AK Partili Ekrem Erdem, “Q klavye bırakın Türkçeyi, İngilizce için de zor yazılan bir klavye. F klavye ile daha doğru ve daha hızlı yazılır. ” dedi.

erhn6975

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, “Q” klavye yerine “F” klavye kullanılmasının önemine işaret ederek, “(Q) klavye bırakın Türkçeyi, İngilizce için de zor yazılan bir klavye. ‘F’ klavye ile daha doğru ve hızlı yazılır.” dedi.

Türkçedeki Bozulma ve Yabancılaşmanın Araştırılması, Türkçenin Korunması ve Etkin Kullanımı İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla daha önce kurulan TBMM Araştırma Komisyonu Başkanlığı da yapan Erdem, Meclis’te basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın milletvekillerine “F” klavyeli bilgisayar hediye edeceğini anımsatan Erdem, dünyada klavye standardı olmadığını, çeşitli diller için çeşitli klavyeler geliştirildiğini söyledi.

Erdem, 1850’li yıllarda icat edilen “Q” klavyenin en önemli özelliğinin zor yazılması olduğuna işaret ederek, “Q klavye bırakın Türkçeyi, İngilizce için de zor yazılan bir klavye.” diye konuştu. Ekrem Erdem, İhsan Yener’in 1930’lu yıllarda Türkiye’de, “zor yazılan Q klavye yerine F klavye ile nasıl daha doğru ve hızlı yazılır” diyerek çalışma başlattığını dile getirdi.

“F” klavyenin 1955’te milli klavye olarak ilan edildiğini anımsatan Erdem, Türklerin 1967’de Fransa’da yapılan daktilo yarışmasında rekor kırarak birinci olduğunu söyledi. Erdem, “Fransızlar Türkler ‘Q ile yarışmıyor, sırf yarışma için yeni bir klavye geliştirmişler’ kabul edemeyiz diyerek itiraz ediyor. Almanlar da ‘bizim yapmamız gerekeni Türkler yaptı, tebrik etmemiz gerekir’ diyor. Ondan sonra bütün yarışmaların şampiyonu Türkler. Şu ana kadar 30’u rekor olmak üzere 80 madalyamız var. Hangi takımımız bu kadar madalya getirdi?” dedi.

– “Q KLAVYE KULLANANLARDA ORTOPEDİK RAHATSIZLIK VAR”

Erdem, “(F klavye bir dayatmadır) diyenlere şunu söylüyorum: Siz hayata hangi klavye ile başladınız? Q klavye ile başladınız. Peki asıl dayatma bu değil mi? Bizim yaptığımız aslında klavyeye özgürlük.” diye konuştu.

2013 yılında genelge yayınlanmasına rağmen piyasada “F” klavyeli diz üstü bilgisayar bulunamadığını, dayatmanın halen devam ettiğini kaydeden Erdem, “F” klavyenin üstünlüğünün sadece hızının olmadığını belirtti. Erdem, “Q” klavye ile yazanların ortopedik rahatsızlıklarının da olduğunu söyledi.

AK Parti’li Erdem, “Q” klavyenin üzerinde İngilizce kelimeler olduğunu vurgulayarak, “İngilizce bileni var, bilmeyeni var. Bu da dayatmadır. TSE güncelleme yaptı, yeni ‘F’ klavyeli bilgisayarlarda ‘sil, ileri, geri’ gibi Türkçe kelimeler olacak. Türkçe kelimeler kullanılması dilimiz açısından da önemli. Dolar ve avronun simgesi bilgisayarlarda var ama TL’nin yok. Fakat güncellemeden sonra TL’nin amblemini de klavyede göreceğiz.” ifadesini kullandı.

“F” klavye kullanma alışkanlığının özellikle gençlere kazandırılmasının önemine işaret eden Erdem, “F klavye ile daha doğru ve hızlı yazılır. Benim gibi 3-4 tane parmakla, tavuğun yem toplaması gibi bilgisayar kullananlar, ‘biz bilgisayarı verimli kullanıyoruz’ demesinler.” dedi.

– “MECLİS’İN ÖRNEK OLMASI LAZIM”

Ekrem Erdem, 2017 yılından sonra kamu kurum kuruluşlarında “Q” klavyenin yerini “F” klavyeye bırakacağını ifade ederek, “Böyle bir durumda Meclis’in örnek olması gerekmez mi?” diye sordu.

Anayasanın dilinin çok kötü olduğunu vurgulayan Erdem, yeni anayasanın dilinin Türkçenin örnek metinlerinden birisi olması gerektiğini kaydetti.

Erdem, Meclis de dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, bilgisayar ve klavye kullanımı konusunda kurslar düzenlemesinin önemine işaret etti.

AK Parti’li Erdem, “F” klavyenin, konuşmadan çok daha hızlı bir şekilde yazma imkanı verdiğini dile getirerek, hızın önemli olduğu habercilikte gazetecilerin “F” klavye kullandığını belirtti.

-TÜRKÇENİN DOĞRU KULLANIMI

Türkçenin doğru kullanımına ilişkin görüşlerini açıklayan Erdem, buna ilişkin bazı örnekler verdi.

Yeni yapılan stadlara “arena” isminin konulmasını eleştiren Erdem, “Bunun manası ne? Sporda şiddetten bahsediliyor. Arenalar, insanların hayvanlarla baş başa bırakıldığı, aslanlara parçalatıldığı yerler. Böyle bir yer şiddet çağrıştırmasın da ne yapsın? Kelimeler çok önemli. Boşanmalar çoğaldı. Birçok sebep söyleyebiliriz. En önemli sebeplerden bir tanesi, artık aile kurumu şirket konumuna getirildi, partner, ortak oldu. Ortaklık kolay bozulabilir ama aile öyle mi? Bu tek sebep değil ama önemli bir sebep.” değerlendirmesini yaptı.

– “(PARDON) YERİNE AFEDERSİNİZ, MÜSADENİZLE…”

Ekrem Erdem, “pardon” kelimesini beğenmediğini belirterek, “Pardon, kaba bir kelime. Halbuki ‘afedersiniz, müsadenizle, özür dilerim’ gibi, onu karşılayacak o kadar güzel kelimeler var ki…” dedi.

“F” klavyenin okuşunun “ef” olarak telaffuz edilmemesi gerektiğini de vurgulayan Erdem, “geçen yıl” kelimesi yerine daha kısa olan “bıldır” kelimesinin kullanılmasını önerdi. Erdem, “(Geçen yıl) kelimesi tercüme dili. Büyükanne, büyükbaba tercüme Türkçesi. Doğrusu nine, ebe, dededir.” diye konuştu.

AK Parti’li Erdem, yeni neslin artık Türkçe kelimeleri İngilizce seslendirdiğini ifade ederek, basın mensuplarından “F” klavye ile Türkçe kullanımı konusunda duyarlılık beklediğini söyledi.

Erdem, “Bizimki Türkçe Sevdası” isimli kitabını imzalayarak gazetecilere verdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ