logo

Arılar Yok Olursa? Tarım endüstrisinin çökmesi demektir.

Arı nüfusundaki kayıp, nitelikli ve besin değeri yüksek gıda üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit ediyor.

 

Küresel ısınma hikayeden ibaret. Hep birlikte ne yapılmak isteniyor göreceğiz. Neden mi? “Albert Einstein’ın bir uyarısı ” Arıların varlığı insan için hayatî önem taşır. Günün birinde arılar yeryüzünden kaybolursa, bu, insan soyunun nihayet 4 yıllık ömrü kalmıştır, anlamına gelir. Zira arı olmayınca bitkiler arası döllenme durur. Bu olmayınca da geride ne bitki, ne hayvan kalır, ne de insan!. Wurzburg Üniversitesi’nden Prof. Joergen Tautz, Einstein’ın dediğini bizim anlayacağımız dile çevirmiş: ” Çiçek ve bitki türlerinin polenleri, tabiatın bu iş için şekillendirdiği arıların bacaklarındaki tüylere takılır. Ve 130 000 farklı bitki türüne konan arılar, bunların tohumlanmasını ve üremesini sağlar. Bir fikir vermek için söylüyorum: tek bir kovandaki arılar günde 1 milyon çiçeği dölleyebilir. Bu aşlama ve dölleme düzeni bozulursa önce bitkiler yok olur; sonra sırayla hayvanlar ve insanlar ” söylenmeyeni KONUŞULMAYANI ben söyleyeyim, oda şudur: ” aşılama ve dölleme düzeni bozulursa ” şu şu olur deniyor ama, asıl düzenin bozulamayacağının anlatılması gerekiyor. Çünkü düzen varsa, ‘’ düzeni koyan ‘’ Bu Kâinatı Yaratan İlahi ” Düzeni koyan ” Bir Yaratıcı vardır. Haliyle de düzeni ancak ‘’ kuran ‘’ bozar. Rabbimizin izni olmadan ne arı uçar, nede kırlarda çiçek açar.

 

 

İŞTE arıları korumak için yapabilecekleriniz;

1- Tarımsal üretimde kullanılan pestisitleri azaltmak, organik tarıma yönelmek.
2- Evlerde kullanılan böcek ilaçlarını azaltmak.
3- Park ve bahçelere arı dostu bitkiler dikmek. Avrupa’da birçok belediye bu konuda çalışmalar yapıyor, hem parkları arılara göre çiçeklendiriyor hem de şehir arıcılığını destekliyor.
4- Evde balkonlara arı dostu bitkiler ekmek. Bu aslında sandığımızdan kolay çünkü baharat olarak kullandığımız aromatik bitkilerin bir çoğu arıların da çok sevdiği bitkiler, nane, biberiye, fesleğen, lavanta… Hem nanenizi balkonunuzda yetiştirmiş olursunuz hem de arıların beslenmesine yardım etmiş olursunuz.
5-  Ne yazık ki en sık karşılaştığımız problemlerden biri arılara duyulan korku. Şunu unutmamak lazım, çok fazla arı çeşidi var, gördüğümüz bütün arılar aynı değil ve özellikle bal arıları bizim dostumuz…

TÜRKİYE DÜNYADA İKİNCİ

TÜRKİYE, dünyada en fazla kovana sahip 2. ülke olmasına rağmen, artık konvansiyonel arıcılıkta geleneksel ve sürdürülebilir yöntemler kullanılmadığı için hem bal veriminde hem de arı nüfusunda düşüş söz konusu. Kireç, bu konuda “Türkiye’de arıcılık çok eskiden beri yapılan, bir takım geleneksel yöntemlerle devam eden hem bir hobi hem de bir meslek. Son yıllarda arıcılığa yoğun bir ilgi ve teşvik var. Türkiye genelinde kayıtlı 8 milyon civarı kovan bulunuyor. Çok şanslı bir ülkeyiz çünkü iklim özellikleri arıcılık için çok uygun ve ülkenin her yerinde arıcılık yapılabiliyor. Eskilerden kalan kadim bilgileri ve yöntemleri kullanarak koloni kayıplarını en aza indirmeyi, hatta belki de uzun vadede önleyebilmeyi umuyoruz” diyor.

 

ARILAR GERÇEKTEN YOK OLUYOR MU?

Bal arıları, karınlarında taşıdıkları çok küçük manyetik kristaller sayesinde, kovanlarına ya da besin kaynaklarına kolayca ulaşabilirler; yani onların bedenlerinde adeta bir pusula var!

 

Bal peteği, bir mühendislik harikasıdır. Petekte bulunan gözlerin duvarlarının kalınlığı, bir milimetrenin 10’da 1’inden daha azdır; ama buna rağmen kendi ağırlığının yüzlerce katı ağırlıktaki bal yükünü taşıyabilir.

 

Bir arı yanınıza yaklaştığında duyduğunuz ses, dakikada 11.400 kez çırptıkları kanatlarının sesidir.

En gelişmiş bilgisayar, saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabilir.

 

Arıların koku alma duyusu, köpeklerden daha fazla gelişmiştir. Eğitilmiş arılar, %99 gibi bir başarıyla, kimyasal patlayıcıların yerini tespit edebilirler!

1. Dünya Savaşı sırasında bal, askerlerin yaralarını iyileştirmek için kullanılıyordu. Çünkü bal, iyileştirici bir etkiye sahip ve de asla bozulmuyor.

Arı poleni, zehri ve balı pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Arı balı, bakteri oluşumunu engellerler. Arı zehri, kanser ilaçlarında kullanılır.

Arıların yok oluşu ciddi bir tehlike anlamına geliyor. 2018 yılında İngiltere sınırlarında tek bir arı bile kalmayabilir….Asıl korkuları bu.  Bu da 330 milyon dolarlık tarım endüstrisinin çökmesi demektir.

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ