logo

Bakan Kaya, Hollanda’da yaşananları BM’de anlattı!

Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 61. Oturumunda konuşuyor. Bakanımızın Özel Kalem Müdürü Fatih Ömür Karakullukçu ile Sayın Bakanım sizinle gurur duyuyoruz.

Aile Bakanı Kaya, BM Genel Kurulu’nda Hollanda’da yaşananları anlattı. Bakan Kaya, “İfade, toplanma ve hareket özgürlüğümüz en vahşi, baskıcı ve sert şekilde ihlal edildi. Bu davranış 2017 yılında hala kadın hakları ve özgürlüğü konusunda Avrupa’nın ortasında bile ciddi sorunlar yaşadığımızı ortaya koyuyor” diye konuştu.

BM Kadının Statüsü Komisyonu 61. oturumu toplantılarına katılmak için New York’ta bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ,Hollanda’da yaşanan diplomatik skandalı uluslararası kamuoyuna anlattı.

Demokrasinin kadın hakları, özgürlük ve temel insanlık değerlerinin garantisi olduğunu vurgulayan Kaya, dünyada eşitlik, özgürlük ve adalet gibi temel değerleri sürdürebilmek için büyük fedakarlıklar yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini söyledi.

“AVRUPA ADALET DİVANI’NIN BAŞÖRTÜSÜ KARARINI KINIYORUZ “

Avrupa Adalet Divanı’nın işyerinde başörtüsü takmanın yasaklanabileceği kararını da değerlendiren Kaya, “Avrupa Adalet Divanı’nın işverenlere, çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulama izni verme kararını kınıyoruz. Bu karar aşırılıkçıların elini güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Bu yasak kararının şüphesiz ki inancı ile kariyeri arasında seçim yapmak zorunda kalacak olan Müslüman kadınların sosyal hayat ve iş yaşamına aktif şekilde katılımını daha da zorlaştıracağına dikkati çeken Kaya, herkesin din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeden insan hak ve özgürlüklerini teşvik etme sorumluluğu olduğunu söyledi.

Hep birlikte özellikle çocuk ve kadınlara yönelik adaletin güçlendirilmesinin altını çizen Kaya, her kadının sosyal ve ekonomik yaşama katılma hakkı olduğunu sözlerine ekledi.

WWW.KOYULHİSAR.COM

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ