logo

07 Mart 2014

Bir ” Ben ” mi?

Medya üzerinde ünlü sanatçılarımızın seslendirdiği kamu spotunu duyuyorsunuz…
“Bir oy!” Sadece “bir oy”
Hepsi de “Bir ben mi değiştireceğim” diyor.
“Benim bir oyum mu?”
Bu reklamı ilk ekranlarda gördüğümde, ilk aklıma gelen… Üniversite yıllarımda yazı yazma merakım devam ediyordu. Bazı gazete ve dergilerde haftalık ve aylık yazılarım yayınlanıyor.
O zaman ne bir radyocu tanıdığım nede bir Dj arkadaşım var. Allahtan Harun Doğan ile yakın tanışıyoruz. Reşadiye de İsmail Avşar arkadaşımızla da uzun bir dostluğumuz var. Öğrencilik yıllarımda İsmail kardeşimizin yakın arkadaşlarıyla da tanışıklığımız var…
Bir gün Üniversite bahçesinde arkadaşlarımızla otururken telefonum çaldı. Arayan bir radyocu bir radyo programı yapmak istiyor benden teknik ve bölgeyle ilgili alt yapısını güçlendirecek bilgiler istiyor. Bilgilerimize ihtiyacı vardı. İlk defa radyo programı yapacak. Söz verdik, sınavlarım erken mi bitti, ne oldu, İstanbul’a döndüm.

Arkadaşımızın dediği radyo kanalını açtım adım anons ediliyor.
Harun’u aradım, Harun’la birlikte radyo merkezine geldik. Bizi telefonda arayan kendisini hiç görmediğim Hasan Altunbaş Radyo Ekin de yayında.
Ekin Radyonun sahibi Hüseyin Yıldırım Bey’i iyi tanırdım. Ancak o güne kadar hiç karşılaşmamıştık…
O yıllar ki, İstanbul’da hemşerilerimize arayıp ulaştığım mesleğim gereği dertlerine derman olmaya çalıştığım günler. Hüseyin Bey ile karşılaştığımda şaşırmıştı… Hasan Altunbaş’ın yayın programı bitmişti. Yaptığı yayını radyo içinde dinledim. Çok belliydi Koyulhisar’da kimseyi tanımıyordu… “Bu nasıl Dj olacak” demiştim. Sanatçı arkadaşımız Kerem Özdemir ile tanıştık. Teknik masayı çok iyi biliyordu. Hasan Bey’e yardımları çok olmuştu.
Hasan Altunbaş tarafımızdan destek sözünü almıştı. Harun Doğan ilk programında sponsor oldu. Kendisine kimsenin yapamayacağı büyük destek verdik. Artık yayını büyük ses getirerek devam ediyor. Harun Doğan ve Hasan Altunbaş, Tahir Duman Bey’in benimle tanışmak istediğini iletti. (2006- 2007) Osman Bey’le ofisine gittik. Köylümdü ancak bende kendisini ilk defa görmüştüm. Kendisi bizim yayınlarımızı okuduğunu bizi takip ettiğini söyledi. Ofisinde üçümüz yemek yedik. Harun ve Hasan Bey istediği için bir araya gelmiştim. O da ilk ve son görüşmem oldu.
Harun Doğan arkadaşım çok değerli bir kardeşim halen de kendisiyle samimi bir şekilde görüşürüm. Ne Tahir Duman Bey ile nede Hasan Altunbaş Bey ile o görüşmemizden sonra hiçbir zaman bir araya gelmedim. Ne onlar beni aradı nede ben onlara gittim. Ben hemşericiliği yeni yeni tanımaya başlamıştım. Büyük tecrübe kazandık!

Biz her zaman bize ulaşan bütün dost ve arkadaşlarımıza hemşerilerimize elimizden gelen imkânlarımız dâhilinde yardımcı olduk. Hala da olmaya devam ediyoruz. Hemşericiliği isimde ananlar adını kullananlar? Hemşericilik imkânları ellerine geçene kadar? Herkes ‘Bir ben mi” diyor. Ama her şey de o ‘Bir ben’ ile başlıyor. Sivas’ın Koyulhisar’ın nüfusu milyonlarca “Bir ben”den oluşuyor. Çalışmalar kirlenmeyen hemşericilik nasıl “Bir ben”lerle başladıysa, temizlenmeye de “Bir ben”lerle başlayacak. Geldiğimiz mahallemizde çoğunluğumuz Koyulhisarlı Babam geldiğinde bütün akrabalarını Sarıyer’e taşımış aynı duygularla eski günlerdeki hemşericiliğin yaşanması duygularıyla. Dernekçiliğe Suşehri Dernek Başkanı olan Av. Ali Yüksel Bey ile başladım. Koyulhisar Dernek Başkanı İbrahim Aksoy Bey’in döneminde Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısıydım. O günlerde Kelkit Vadisi’nde güzel birliktelik vardı.

Hayatta aldığım en büyük tecrübe ve derslerden biriydi.
O günden sonra, bulunduğum STK’da verdiğimiz sözün takipçisi olduk yapamayacağımız işin sözünü vermedik. Bilmediğimiz bir konuyu konuşmadık, her daim hemşerilerimizin yanında olduk. İlçe ve köy ayrımı yapmadık. Ülkemize sonra Memleketimize ve memleketlimize nasıl daha fazla faydamız dokuna bilir bunun gayreti içinde olduk. Memleketinden uzak kalmış bütün Koyulhisarlı dostlarımı bulduğumda tanıştığımda dostlarımla tanıştırmayı gaye edindik. “Bir ben” Koyulhisar’ı anlatmaya yazmaya yetmedim tabii.

Bir ben memleketime çok özeniyorum…
Bir ben yazıyorum. Yazdığımla kalıyorum…
Ama “Bir ben” Koyulhisar’ı yazmaya devam edeceğim…
Çünkü Koyulhisar Hepimizin, çünkü Koyulhisar, benim memleketim.

Selam Ve Dua İle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ