logo

“ Biz geleceğine güvenle bakan bir Türkiye’yiz ”

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğimizin düzenlemiş olduğu, Genel Başkanlığını değerli Başkanımız kıymetli hemşehrimiz AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem ERDEM “ Liseliler Destanı Yazıyor ” şiir ve kompozisyon yarışmasının ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarına verilen destek, milletimizin gerektiğinde 7 düvele meydan okumaktan asla geri durmayacağının da işaretidir. Biz geleceğine güvenle bakan bir Türkiye’yiz” dedi.

Açılış ve Selamlama Konuşmasını Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem ERDEM yaptı.Bakanlarımızın,Milletvekillerimizin üst düzey bürakratlarımızın katıldığı programda katılım yoğunluğu gözlerden kaçmadı. Ödül törenine 8 bin kişi katıldı.

Kelkit Vadisi Belediye Başkanları’da programa katılmıştı. Suşehri Belediye Başkanı Fazlı YÜKSEL, Gölova Belediye Başkanı İbrahim YENİDÜNYA  programa katılanlar arasındaydı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Liseliler Destanı Yazıyor” şiir ve kompozisyon yarışmasının, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine katıldı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin takdim edildiği törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmayı düzenleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin yöneticilerine ve yarışmada emeği bulunanlara teşekkür etti.

“TÜRKÇE, DÜNYANIN EN KADİM DİLLERİNDEN BİRİDİR”

Türkçenin, dünyanın en kadim ve yaygın olarak kullanılan dillerinden biri olduğuna ve bugün geniş bir coğrafyada farklı lehçe ve ağız değişiklikleriyle etkisini sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Yusuf Has Hacip, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Ali Şir Nevai gibi isimlerin, Türkçenin taşıyıcısı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yüzyılda da Türkiye’de Mehmet Akif, Ömer Seyfettin, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Arif Nihat Asya, Azerbaycan’da Bahtiyar Vahabzade, İran’da Şehriyar gibi pek çok dil ustasının, Türkçenin gücünü gösteren eserler ortaya koyduğunu hatırlattı.

Türkçenin, siyasi tartışmaların tarafı hâline getirilmiş olmasını, yakın tarihte yaşanan en ciddi sıkıntılardan biri olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dil devrimi adı altında Türkçemiz tatsız, tuzsuz, ruhsuz, renksiz kelimelerin tasallutuna sokularak, milletimizin kadim medeniyetiyle arasındaki bağ zayıflatılmaya, hatta kopartılmaya çalışılmıştır. Yani aslında bizim damarlarımız kesilmiştir. Tarihten olan bağımız, o damarlar kesilmiştir. Zaten, bir milletin dil noktasında bu damarını kestiğiniz anda, dedesiyle arasındaki bağı koparmış olursunuz” diye konuştu.

“OSMANLI TÜRKÇESİNİN OKULLARDA ÖĞRETİLMESİ ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR”

Bugün genç birinin; Mehmet Akif’i, Ömer Seyfettin’i ve Ahmet Haşim’i dahi anlayamıyor olmasının, bu dönemde Türkçeye yapılan suikastın sonucu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dilimizin zenginliğini kendi elimizle yok etmeye çalıştığımız bu cinnet dönemini artık inşallah geride bıraktığımıza inanıyorum” dedi. Önü kesilmiş olsa da bu dönemin tahribatı hâlâ devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı Türkçesinin okullarda öğretilmesini önemli bir adım olarak gördüğünü kaydetti.

 

www.koyulhisar.com

19 YILDIR SİZİNLE…

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ