logo

26 Mart 2014

Böbrekleri temizliyor

Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir. Kuvvetli bir idrar söktürücü olan ardıç, böbrekleri ve idrar yollarını temizler. Terletici bir bitki olduğu için vücutta biriken fazla suyu boşaltmaya yardımcı olur.

ardic

İdrar söktüren gıvışkan
GIVIŞKAN otu saponinler, flavon ve glikozid içerir. Bitki bütün olarak kurutulduktan sonra sıcak suda demlenmek suretiyle çayı kullanılır. İdrar söktürür ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca, taze yaprakları yemeklerde ve börek yapımında kullanılır.

Kapari kanser önler
KAPARİ bitkisinin meyveleri ve yaprakları da kullanılır. Ciğer ve dalak hastalıkları ile ülsere karşı faydalıdır. Vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. İştah açıcıdır. Kanı temizler. Kanserli hücrelerin gelişimini önleyici etkilere sahiptir.

Kalp çarpıntısına zahter
KARA kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinen zahter çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılan zahter, kalp çarpıntısını giderir ve sinirleri kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Ancak hamilelere ve guatr şikayeti olanlara tavsiye edilmez.

Damarlara ökse otu
ORTA Çağ’da ökse otu, her hastalığı iyi edebilecek bir bitki olarak tanınır törenlerle kesilirdi. Sinir yollarına iyi gelen ökse otu sara hastaları için tavsiye edilir. Damar kireçlenmesinde faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. Fazla kullanıldığı takdirde ise bilinci uyuşturur,
adaleleri zayıflatır.

Yılan otu ateş düşürür
TÜRKİYE’de çokça yetişen yılan otu kökü yardımcı tedavi anlamında kullanılıyor. Araştırmalara göre yılan otu kökü ateşi düşürür, ekşime ve spazm gibi mide hastalıklarını giderir. Kansızlıkta oldukça faydalıdır. Sakinleştirici etkiye sahiptir.

Bronşite altın kökü
ÇEŞİTLİ alkoloidler, niasta ve şeker içeren ipeka, altın kökü olarak da bilinir. Az miktarda kullanıldığında, bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür. Fazla miktarda kullanılırsa mide bulantısı ve kusmaya neden olabildiği için zehirlen

Kabızlığa karşı aspir
YALANCI safran olarak da bilinen aspir bitkisi kabızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Boldo karaciğeri korur
GÜNEY Amerika’da yetişen boldo, kramp çözücüdür. Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır. Karaciğerde safra salgısını düzenler. Kurutulmuş yaprakları baharat veya çay olarak kullanılır.

 

http://www.takvim.com.tr/Yasam/2014/03/26/bobrekleri-temizliyor

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ