logo

Dev mantar görenleri şaşırtıyor!

Koyulhisar’da herkesin Ayakkabıcı Ahmet olarak yakından tanıdığı Ahmet Kundakçı, ormanda 1 kilo 850 gram ağırlığında mantar buldu.

ahmet

Ahmet Kundakçı, duman baba eteklerine arkadaşlarıyla gezmek üzere çıkmışlardı. Tırtıl deresi ormanlık alanda dev mantarı fark eden Kundakçı, kökünden sökmeye çalıştı. Bir kısmı kopan mantarın daha önce görülmemiş büyüklük ve ağırlıkta olduğu ortaya çıktı.

” Yöremizin iklimi mantar yetişmesine çok uygun olduğundan, ırmak kenarlarından çayırlara ve orman içlerine kadar olan yerlerde çok sayıda mantar çeşidi yetişir. Bunların bir kısmı halk tarafından bilinir ve gıda olarak tüketilir ”.
“ KÖKÜNDEN ÇOK SU ÇIKTI ” 

Uzun yıllardır mantar toplar ticaretini yaparım. Böyle bir mantarı hayatında ilk defa gördüğünü ifade eden Ahmet Kundakçı, “ Arkadaşlarımızla, dağa gitmiştim. Bu önüme çıktı. Daha da tabanında vardı. Biraz daha yukarıdan kestim. Rahat 2 kilo gelirdi. Kökünden 1 kiloya yakın su çıktı. Kaldırdığım zaman olduğu gibi su üzerime döküldü ” dedi.
Mantar türlerini çok iyi bilirim. Yöremizde bu mantara ” içi kızıl ” ya da “ AK Mantar” denmektedir. İçi Kızıl mantarını bu kadar büyük ilk defa gördüm.

1
Ahmet Kundakçı, mantarı aksesuar olarak kullanmak üzere saklayacaklarını ifade etti.  Dev mantarı köyde tartan Ahmet Kundakçı, 1 kilo 850 gram ağırlığında olduğunu söyledi. Kundakçı, dev mantarı ilk tarttığında 3 kiloya yakın olduğunu ifade ederken, ağırlığının giderek azaldığını söyledi. Dev mantar Koyulhisar’da halkın ilgi odağı oldu. Daha önce bu büyüklükte bir mantarı hiç görmediklerini söyleyen ilçe halkı zehirli mantarlardan uzak durulması gerekliliğini yeniledi.

 

www.koyulhisar.com  18 yıldır birlikteyiz.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ