logo

Eğriçimen Yaylası Kışın da Gözde!

Koyulhısar köyleri dernekler federasyon’un düzenlemiş olduğu Sancaktepe Belediyesi’nin desteği ile kış gezisi etkinlikleri Koyulhisarda başlayıp hafta sonu Eğriçimen yaylasında devam etti.

İlçemizin yaylası olan herkes tarafından beğenilen Eğriçimen Yaylası, özellikle yazın ve hafta sonları tatilcilerin akınına uğruyor.

otobüs2jpg

 

Eğriçimen Yaylası: Sivas`a 197 km, Koyulhisar ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır. Yayla ormanlar arasında güneybatıdan kuzeybatıya doğru uzanan bir vadinin içerisindedir. Vadinin yamaçları çam ormanlarıyla kaplıdır. Aşk Pınarı, Ayşem çeşmesi ile Yedigözelerden çıkan kaynaklar yayla içerisindeki gözelerle birleşerek 70 lt/sn bir akarsu oluşturmaktadır. Bu derenin yayla içerisinde kıvrıntı şekilde akışından ve derenin etrafının çayırlık oluşundan yaylaya Eğriçimen ismi verilmiştir. Bu derenin içerisinde bol miktarda kırmızı benekli alabalık bulunmaktaydı. Ancak yanlış avlanma sonucu balığın nesli tükenmiştir. Buz gibi suları, oksijeni bol havası ile ve altyapısının büyük bir bölümü tamamlanmış olduğundan buraya bir şehir havası vermektedir. Yaylanın ilkbaharda yeşilliğine doyum olmadığı gibi, Sonbaharda renk cümbüşüne boğulan tabiat adeta insanı büyülemektedir. Eğriçimen Yaylası, günübirlik ve hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Eğriçimen Yaylası, kışın ise karın keyfini çıkarmak isteyenlerin ilgi odağı oluyor. Son 4 yıldır başlatılan bir etkinlikle kışında gözdesi oldu.

Ormanlarıyla ünlü Eğriçimen Yaylası’nda çam ağaçlarıyla kaplı tepeler, kış mevsiminde beyaza bürünerek ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Yaylada ahşap eski yayla evleri, karla kaplı ormanlarla bütünleşerek muhteşem görüntü oluşturuyor.

Yaylaya gelen ziyaretçiler, yaklaşık 60 santimetreyi yer yer 1.5 m bulan karda kar topu oynayarak, karda kızak, naylon veya şambrelle (otomobil iç lastiği) ile kayarak karın keyfini çıkarıyor.

www.koyulhisar.com Genel yayın yönetmeni Selim EFE ‘nin girişimleriyle yaylaya kurulan Turkcell baz istasonu sayesinde ” İnternet ” ve cep telefonları çekmektedir, yaptığı açıklamada Türkiye’de ender güzellikte tabiat yapısına sahip Eğriçimen Yaylası’nın, yılın 12 ayı turizme hizmet verebileceğini, yaz kış ziyaretçilerini mutlu edebileceğini söyledi.

Eğriçimen Yaylası’nın doğal güzelliklerinin  yanı sıra mevsimsel güzelliklerinin ilgi çekici olduğunu ifade eden Efe, ” Yayla yolununda Koyulhisar Belediyesinin iş makineleriyle sürekli kar temizliği yapılıyor. Yol 24 saat ulaşıma açık tutuluyor. Ziyaretçileri bu güzellikleri görmeye davet ediyorum ” dedi. İlk kış etkinliğini başlatan Koyulhisar Dernekleriyle birlikte Murat Kendirli olmuştur. Kendisinede teşekkür ederiz.

Yılın 6 aya yakın bölümünde karla kaplı Eğriçimen Yaylası’nda kayak merkezi yapılmasını istediklerini kaydeden EFE, ” Vatandaşlarımız kayak zevkini Eğriçimen’de yaşamak istiyor. Bunun için çeşitli malzemelerle kayak yapıyorlar ancak bir merkezli sistem kurulursa günü birlik değil ziyaretçilerin daha memnun ayrılmalarını sağlarız. Eğriçimen yaylamızın çıtasını da yükseltmiş oluruz. Bu anlamda bölgede kayak merkezi yapılması için çeşitli çalışmalar yapıldı ama hızlandırılmasını istiyoruz ”

İstanbul’dan bu hafta sonu Eğriçimen yaylasına gitmek üzere Koyulhisar’a 13 otobüs kalktı. Sancaktepe Belediyesi desteği ile sağlanan etkinliğe Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM, Medya Tv Genel Yayın Yönetmeni Hasan Altunbaş çok sayıda vatandaş katıldı. Koyulhisarda coşkulu bir karşılama vardı. Başkan İlhan Eren, AK Parti Belediye Başkan Adyı Eyüp Ayın, MHP Belediye Başkan Adayı Osman Epsileli çok sayıda vatandaş İstanbul’dan gelen misafirleri karşıladı,gelen misafirlerle birlikte halay tuttu. Kahvaltı sonrası hep birlikte Eğriçimen yaylasına çıkıldı.

Emre Durmuş kardeşimiz halay başından ayrılmadı. Dün resimleri facebook sayfasından bizlerle paylaştı ve bugün kendisi İstanbul yolunda.

 

Not: Sanırım bu hafta yapılan etkinlik haricinde bir yada iki hafta sonrada Murat Kendirli’nin yapacağı programın olduğunu öğreniyoruz.

www.koyulhisar.com

Resimler: Koyulhisar.com: Emre Durmuş; Yunus Emre Özsoy; Murat Nalbant; Emre Kara

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ