logo

Ekrem Erdem ”F klavye kursları yaygınlaştırılmalı ”

AK Parti İstanbul Milletvekili Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem,” Başta Meclis olmak üzere, F klavye kurslarının yaygınlaştırılması gerekiyor.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili,Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Türkiye’de F klavye kullanımı konusunda farkındalık yaratılmasını isteyerek, ” Başta Meclis olmak üzere, F klavye kurslarının yaygınlaştırılması gerekiyor.” dedi.

Ekrem Erdem, partisinden İstanbul Milletvekili Osman BOYRAZ ve  bir grup milletvekiliyle  Mecliste düzenlediği basın toplantısında, F klavye ile ilgili görüşlerini açıkladı. ” Ekrem Erdem deyince akla, dil ve F klavye gelir.” diyen Erdem, kamuoyunda F klavye konusunda farkındalık oluşturmak istediğini belirtti. Erdem, TBMM Başkanlığına, 2005 yılında, Türkçe’nin karşı karşıya bulunduğu sorunların araştırılması için önerge verdiklerini anımsatarak, o gün konunun tabelalarda kullanılan isimlere ilgili olduğunu ifade etti.

Ekrem Erdem ” Türkiye’nin klavyesi F, Q klavyeye mahkum değiliz! “

Ancak sorunun yalnızca bununla kalmadığını, bu nedenle Türkçe’yi korumak amacıyla Dil ve Edebiyat Derneği’ni kurduklarına işaret eden Erdem, Türkçe’de F klavyenin önemine değinerek, Q klavyeye göre, daha hızlı yazıldığını, 1965’te Avrupa’daki steno yarışmasında Türk takımının F klavye ile rekor kırarak birincilik elde ettiğini kaydetti.

Ekrem Erdem, gazetecilere ” Türkiye’nin klavyesi F, Q klavyeye mahkum değiliz!” kitapçığı dağıttı. Erdem, FATİH Projesi‘nin klavyesinin de F olduğunu anımsattı.

Muhabir: Coşkun Ergül

Share
#

SENDE YORUM YAZ