logo

Facebook kullanıcıları dikkat! Virüslerden kurtulun…

Facebook kullanıcıları dikkat! Virüslerden kurtulun…

Facebook kullanıcıları, virüse dikkat edin! Facebook’ta virüslerden kurtulmak için ve uzak olmak için ne yapılmalı? Cevap haberimizde..

 

Çok sayıda facebook kullanıcısına bu virüs bulaşmış durumda. (Osmanlı Yakup Aslan ) Kullancısından dün akşam bana gelen  mesaj ” sl video çektim bakarmısın, izlermisin” mesajına sakın girmeyin. Facebook üzerinden size gelen emin olmadığınız hiç bir linke tıklamayın. Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitesi Facebook ‘un başı bu günlerde bir virüs ile dertte. Türkiye’deki kullanıcıların Facebook hesaplarına gelen virüs, link olarak görünüyor ve tıklanıldığı takdirde arkadaş listesindeki herkesi etiketliyor. Kısa sürede onbinlerce kişinin bilgisayarına bulaşan virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Müstehcenliğe yöneltici şekilde bir mesajla “dropboxusercontent” isminde bir siteye yönlendiren virüs, kullanıcının hesabında otomatik olarak paylaşım yapıyor.

Virüs, kullanıcıların tıklaması üzerinden sahibine para kazandırıyor.

FACEBOOK VİRÜSLERİNDEN NASIL KURTULMAK MÜMKÜN?

Facbook virüsüne maruz kalan kullanıcıların;

-Antivirüs ve antispy programları kullanmaları,

-İnternet tarayıcılarının ayarları ve eklentilerini kontrol etmeleri (Google Chrome için Ayarlar>Uzantılar , Mozilla Firefox için Eklentiler)

-Facebook uygulamalar bölümünü kontrol etmeleri (Ayarlar>Gizlilik>Uygulamalar) ve

-Microsoft Windows işletim sistemini kullananlar için Başlat>çalıştır ya da Başlat’taki arama satırına ‘Regedit’ yazıp, açılan kayıt defteri bölümünden Hkey_local_machine-Software > Policies > Google > Chrome bölümündeki ‘asdadsfclbonhleeank’ gibi karışık isme sahip dosyayı silmeleri tavsiye ediliyor.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Facebook kullanıcılarının, link tıklama üzerinden para kazanan bu kişilere farkında olmadan para kazandırmaması için şu maddelere dikkat etmesi gerekiyor:

-Ünlü web sitelerinin isimleri taklit eden (bir kaç harfi faklı) sitelerin linkini tıklamayın. (Dropbox.com – dropboxcontentuser örneği)

-Facebook’un verdiği ‘Lütfen dikkatli ol’ mesajını ciddiye alın.

-Facebook ekranı taklit edilerek oluşturulan ve ‘Bu siz misiniz?’ şeklinde bir soru ile sizden şifrenizi girmenizi isteyen sitelerden uzak durun.

-Facebook şifresi verilerek yüklenen Facebook uygulamalarını kaldırın ve şifrenizi değiştirin.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/23234008.asp

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ