logo

Tozcan ve Hisartur, Otobüs şoförlerinin çilesi!

 

Hasretleri dindiren, sılayı sevince dönüştüren kişilerdir!

4

Hasretleri dindiren, acıyı hafifleten, sılayı sevince dönüştüren onlar içimizden birileri dün muavindi bugün canımızı emanet ettiğimiz uzun yol otobüs şoförleri…

20131021_110445

Memleketimize hizmet etmiş ve etmeye devam eden kaptanlarımıza teşekkür ediyoruz. Ülke ekonomisine memleketimize katkı sağlayarak böyle güzel başarılara imza atan otobüs firmalarımızla ayrıca ” Tozcan ve Hisartur ” ile gurur duyuyoruz. Çalışanlarını takdir ediyoruz. Bu firmanın yazahanecilerini unutmuyoruz.(onları sonra daha geniş anlatacağım. Gökhan Kayalı, Esat Bey, Oral Ergin. Akın Ergin, Hacı İhsan Durmuş.

20160508_133506Hangi birinin ismini yazayım, Mevlüt Tozar, Trakşan, Nurettin Helva, Süleyman, Osman Kalender, Mehmet Kaya, Azmi Karabulut, Akın Ergin, Ali Osman Ergin, Rıza Koçyiğit, Hacı Bekir, İsmail Karagöl, Sisortalı Sefer, Bülent Helva, Umur Furtuna, Emre Durmuş, Erkan Engür, Efkan Gürsan, Cahit Karabulut, Turgay Çakır,  bunlar sadece yakın göz önünde olanlar…

 

20150926_231042

Kimi zaman sevdalı gönülleri kavuştururlar. Kimi zaman çeyiz sandığı taşırlar. Kimi zaman çuvallar dolusu yük… Kimi zaman yârini bekleyen sevgili, kimi zaman gözleri nemli anne babalar. Koyulhisar- İstanbul. İstanbul- Koyulhisar arası hayalleri sevgileri taşıyan otobüs şoförleri her ne kadar hasretleri sona erdirseler de onlar; ailelerinden uzakta evlat özlemi çekerek tutkuyla bağlandıkları memleketlerinde mesleklerini aksatmadan yapmaya çalışan yolların sessiz müdavimleri…

ORAL

” Sadece isimleri farklı hepsinin hikayesi aynı ”… Ama öyle ama böyle, hepsi de büyük kitlelere ulaştı ve adını ezberletti.  Onların hikayeleri aynı, Koyulhisarı size en iyi onlar anlatır. Koyulhisar otobüs firmamız Tozcan A.Ş Türkiye’de ilk 10’da

4Azmi Karabulut, Mehmet Kaya, Ali Osman Ergin.  ” 30 yıllık dostları bir araya getirdik ”.

20160424_044410

Otobüs kaptanlarımız işleri gereği pek eve uğrayamıyor. Onların otobüs içinde özel odaları var, zaman geldi otobüs içinde özel odada misafir olduk. Onları bu özel odada dinledik. Her otobüsün altında kaptanlar için bir dinlenme yeri vardır. Hisartur firması kaptanlarından Emre Durmuş, Erkan Engür’un özel, Tozcan Firmasından Azmi Karabulut ve Mehmet Kaya, Ali Osman abimizin  kuş yuvasına benzettiği bu yerde evinden daha fazla vakit geçirdiğini anlatıyor.

6

Bütün kaptanlarımız mesleklerinden dolayı çevreleriyle çocuklarıyla yeterli vakit geçirememekten şikayetçi. Onlar bizim için bu yollara düşmüşler elbette meslekleri ancak bizler bu bölgenin çocuklarıyız hepimiz nerdeyse akraba gibiyiz. Koyulhisar’a seyahat eden Hisartur yada Tozcan A.Ş hiç fark etmez. Yola çıktığınız anda memleket konuşmaları sohbetleri başlar otobüsü adeta sahiplenirsiniz. Tanışmalar yerini sohbete alır. www.koyulhisar.com olarak Selim EFE bendeniz otobüs şoförlerimizin çalışma koşullarını yıllardır gözlemledim. İçinizden ayrılmadım, memleketimi sayenizde iyi tanıdım. Bana uzak kaldığım memleketimi sizler sevdirdiniz.

2

Otobüslerimiz için, İstanbul’da otogarımız maalesef yok. Koyulhisar otogarımız kimilerine sevdiklerine kavuşmanın heyecanını, kimilerine ise ayrılıkların sebep olduğu hüzünleri hatırlatıyor. Koyulhisar’da otogarımız bu iki farklı duygunun en yoğun yaşandığı yerlerden bir tanesi. Hisartur ve Tozcan yazıhanesi önünde  yolcu sayısından çok yükler  uzun bir sıra oluşturur. Yolculuk için hazırlıklar uzun sürer. O yüklerin yerleştirilmesi her şeyden zordur.

 

 

Kaptanlarımız evliya sabırı ile davranır. 12 saat sürecek yolculuk öncesi tüm kontroller yapılmış, çuvallar turşu bidonları, lahana, patates çuvalları, domates sandıkları, bağajlarda yer olmazsa kaptan, köşkünde yerini almıştır. ” Yükler rahat yolculuk yapsın yeter ”.  Yolcular bagajlarını yerleştirmiş, bu mutluluğun keyfini yaşıyor. Bir sigara yakmış otobüse doğru üflüyor. Sevdikleri ile kucaklaşıp Koyulhisar’a veda etme zamanı. Belki yüzlerce hatta binlerce kez bu sahne tekrarlandı. Bu sahneyi en iyi görenler yaşayanlar hala hayatta olan Koyulhisar Kaptanlarımız kim bunlar: Altı Parmak Osman Kalender, Ali Osman, Azmi Karabulut, Kemal Furtuna, Bülent Helva, Umur Furtuna , Gençlerimizden Emre Durmuş, Erkan Engür ama gönül işte ayrılık karşısında kimse söz geçiremiyor kalbine. Gözler nemlenmeye başladı. Önce korna sesleri duyuldu. Otobüs hareket etmeye başladığında dışarıda kalanlar el sallamaya başlar.

10
Koyulhisar otobüsünde iki kaptan bir de muavin görev yapıyor. Bazen kaptan rahat edemez bizzat yolculara hizmeti kendi yapar. İlk molaya kadar direksiyona oturan kaptanlarımı tek tek saymak istemiyorum. Yolculuğumuz esnasında şahsıma hayatım boyunca unutamayacağım büyük sürpriz yapan kaptanlarda oldu ( Erkan ENGÜR ve Cahit KARABULUT  ) bunlardan sadece ikisi. Gençlerimizi görmek bizi mutlu ediyor. Emre Durmuş adeta kardeşim gibi severim.

3

Kendisi bu işi 15 yıldır yapıyor. Otobüsteki anonsları mutlaka geciktirmeden muavin yapar. Muavinler kaptanın aynası gibidir. Muavin otobüs içinde kaptanı yansıtır. Kaptanlarımız yola çıkmadan önce otobüsün kara kutusu anlamına gelen takometreyi yerine yerleştiriyor. Olmazsa olmaz. Ekmeğini buradan kazanıyor. Şu anda yollarımızda gidip gelen otobüsün en kıdemli kaptanları Özmen Kara, Ali Osman Engin, Nurettin Helva, Kemal Furtuna,Osman Kalender. Artık yaş sınırı vuruyor.Yollara veda  edenler ve veda edeceklerde var. Gençlerimiz yetişti çok şükür artık bu meslek babadan oğla Usta çırak ilişkisinde sevdiğimiz kişilere geçti.Emre Durmuş,Erkan Engür,Turgay Çakır,Bülent Helva, Ömür Furtuna,Efgan Gürsan. Kaptanlarımıza bu işe ne zaman başladığı sorulduğunda, espriyle karışık “ Gözümü direksiyonda açtım” derler.

3Tozcan firmasının muavinlerinden Onur Altın Tercih Sizden Hizmet Bizden.İkram Zamanı. GÜVENLE BAŞLAR GÜVENLE BİTER. Diyerek servise başlar. Geleceğin Kaptanlarından işini severek yapıyor.
( Gökhan Kayalı )

Ahiret alemine göçen uzun yol kaptanlarımıza Allahtan rahmet, hayatta olan hizmetlerine devam eden kaptanlarımıza sağlık sıhhat afiyet diliyoruz. 

12

Yazımızın devamı geliyor….

ELİNE NE GEÇERSE KÖYÜNE GÖTÜRMEK İSTİYORLAR…

 

Not: Çoğunlukla müşteriler otobüste 1 Numarayı ister, önlerden olsun. Yazahaneciler için otobüsün koltularının hepsi bir numara… 45 numaralı koltukta bir numara sayılıyor.

 

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ