logo

” HER İNSANIN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR ”

50 Yıllık Muhtar…

muhtar

Koyulhisar Kayaören  ( Kesirosun) köyünde 1934 doğumlu memleketinde 50 yıldır muhtarlık yapan 80 yaşındaki Süleyman Aluç, ( namı değer  Koç ) ” Allah ömür ve sağlık verirse görevimi ölünceye kadar yapacağım” demiş. Ancak geçtiğimiz dönem muhtarlığı yeğeni Serkan Aluç’a bırakmış artık gençlerin önünü açmak gerekir diyor.

Türkiye’nin en uzun süreli muhtarlık yapan kişisi ünvanını elinde bulundurduğunu iddia eden Süleyman Aluç, köyüne hizmet etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Koyulhisarda en uzun süre muhtarlık yapan kişi ünvanını taşıyor. Kayaören köyü muhtarlığını yarım asırdır kimseye bırakmayan evli ve 14 çocuk babası Aluç, bu başarısının yaptığı hizmetlerden dolayı hemşerilerinin kendisini sevmesi sonucu gerçekleştiğini söyledi.

Ben ” Diğer muhtarlar gibi 5 yıl görev yapıp bırakacağım diye seçilmedim. Allah ömür ve sağlık verirse bu görevi ölünceye kadar yapacağımı söylemiştim. Muhtarlığı Köyümüze bağlı mahallemiz olan Cevizli mahallesinden Vahit Pelit’ten aldım. Rus harbinde esir düşmüş 7 yıl aradan sonra köyüne dönmüştü herkes kendisine Vahit Ağa derdi. Mekanı cennet olsun.

KAYAÖREN KÖYÜNDE YAPILAN HER HİZMETTE BEN VARIM.

Görevi süresince köyüne sayısız hizmetlerde bulunduğunu anlatan Eski Muhtar Süleyman Aluç, ” Çok sayıda insanı büyükşehirle buluşturdum. Ticarete girmelerini sağladım. 40 yıl önce ilk defa benim köyümün yolu yapıldı.. Diğer köylerde gaz lambası varken, ilk elektrik yine bizim köyümüze geldi. Dönemin enerji ve tabi kaynaklar bakanı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ilçemize geldi. Artık muhtarlığı yeğenim yapıyor, onların yapamadığı yetersiz kaldığı açamadığı kapılarda ben devreye giriyorum. Köyümden hiç ayrılmadım.

Doğup büyüdüğüm ve ölünce gömülmek istediğim bu topraklara hayranım. Kendisiyle yaptığımız sohbette sesini kayıt altına aldık. Çok özel hiç bilinmeyen konuları konuştuk.

 

www.koyulhisar.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ