logo

İlçemizin İlk Veteriner Hekimi Temel Taşkın

Temel Taşkın bey ile Caner Kara abimizin dükkanında karşılaştım ve kendisini yakından tanıma imkanı buldum.  Temel bey gibi çok sayıda degerli hemşehrimizi Caner Kara bey’in sayesinde tanımış oldum. Temel Taşkın abimiz İlçemizin yetiştirdiği bir değer  Kalebaşı köyümüzden çocukluk yılları köyünde geçiyor. Gençlik yıllarını İlçemizde sonrasında Fakülte eğitimini tamamlayarak memleketine hemşehrilerine hizmet etmek için Veteriner hekim olarak geri dönüyor. 1976 yılında ilk veteriner hekim ilçemizin öz ve öz kendi çocuğu kendisinde memur zihniyeti hiç olmamış sahada aşkla ve şevkle gece gündüz çalışmış. Yıl 1976 Koyulhisar’ın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık o yılları artık siz düşünün…  Temel Taşkın Bey bildiği doğruları hizmet olarak yapmaya çalışıyor kendi köylüsüyle bile kötü oluyor sanırım mahkemelikte oluyor  nedeni.. O dönemde dikilen fidanların korunması. Bugün o dönemde dikilin fidanlar orman oldu..Yaptığı ve verdiği hizmetleri bugün hala görüyoruz. Gururla verdiğim mücadele doğruymuş dercesine ormanları gösteriyor. İlçemize büyük emeği dokunmuş değerli bir abimiz … Bize yaptığı derin sohbetini kaleme aldığım kitabımıza saklıyorum. Küçük bir kısmını sizlerle paylaşmak size Temel Bey’i tanıtmak istedim.

20140406_145900

Temel Taşkın Bey ile bölgemizde o dönemlerde en sık görülen hayvan hastalıklarını konuştuk. Bugün hala hayvanlarımızda oluşan şap hastalığı hakkında bilinmeyenleri en ince ayrıntısına kadar sohbet ettik.O yıllarda en zor şartlarda imkansızlıklar içinde verilen hizmet. Taşkın Bey’i en çok duygulandıran anlatırken gözlerinin sulandığı o anı neydi; Kendisi anlattı biz dinledik.

Tüpçü Caner olarak tanıdğımız Caner Kara bey’in dükkanında memleket sohbeti eksik olmuyor. Bir çok kez şahit oldum. Babası İlçemizin eski taksicilerden. Taksici Celal Kara: Koyulhisar’da çoluk çocuk, genç ihtiyar herkesin çok yakından tanıdığı, saydığı, sevdiği değerli büyüğümüz. Celal Kara başta olmak üzere bütün geçmişlerimizi rahmetle anıyoruz. Mekanları  cennet olsun inşallah.

www.koyulhisar.com

Fotoğraf: Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ