logo

Karadeniz’deki fotokapanlar, teröristlerin kabusu oldu

Karadeniz’deki fotokapanlar, teröristlerin kabusu oldu.

 

Karadeniz’de yaban hayatını görüntülemek için ormanlara kurulan fotokapanlar, PKK’lı teröristlerin geçiş güzergahlarını da ortaya çıkardı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce, Doğu Karadeniz’de ormanlık alanlara yerleştirilen 100’den fazla fotokapanla bölgedeki yaban hayatı izlenerek, kayıt altına alınıyor.

ANLIK FOTOĞRAF GÖNDEREBİLİYOR

Geçen yıl Ordu Gölköy ve Mesudiye, Koyulhisar  Kalınpınar yaylası kırsalında, PKK’nın sözde ‘Karadeniz Açılım Grubu’ndan olduğu belirlenen PKK’lı 7 teröristin öldürülmesinin ardından Mesudiye Topçam kırsalında ve Giresun Güce’de örgütün sığınakları tespit edilerek, imha edildi. Güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla büyük darbe yiyen PKK’lı teröristlerin, önünden geçen canlıların hareketini algılayan, saniyeler içinde çekim yapabilme özelliği olan ve GSM devrelerinin de entegreli olduğu fotokapanlar nedeniyle bölgede eskisi gibi rahat hareket edemediği belirtildi.

Fotokapanların elde ettiği fotoğrafların, birkaç dakika içinde tanımlanmış cep telefonuna multimedya mesaj (MMS) olarak gönderildiği de öğrenildi. Bölgede ormanlık alanlara yerleştirilen ve en üst düzeyde güvenlik önlemiyle koruma altındaki fotokapanlarla çakal, Karaca, yaban domuzu, tilki, kurt, ayı ve vaşak gibi çok sayıda tür, görüntülenerek, kayıt altına alındı. Kayıtların incelenmesiyle yaban hayvanlarının popülasyonunun, birey sayısının ve türlerinin de belirlendiği öğrenildi.

 

www.koyulhisar.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ