logo

Kayaören ” Kesirosun ” Köyünü tanıyalım.

Eski adı ” Kesirosun ” Kayaören köyü. İlçe merkezine 13 km uzaklıkta bir köy. Bir mezrası bulunmakta.

Kayaören Köyü Muhtarı Serkan Aluç,


İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy nüfusu; 2000 yılı sonuçları net olmamakla birlikte 250′ dir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Bugüne kadar seçilen ve görev yapan köy muhtarları:

Vahit Pelit, Süleyman Aluç, Yunis Kaya, Serkan Aluç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyü kısaca tanıyalım; Kayaören köyü iki mahalleden oluşmaktadır. Kayaören Köyü, Kayaören köyü Cevizli Mahallesi, Kayaören Köyü Koyulhisar ilçesine 13 km mesafede olup, doğusunda Cevizli Mahallesi, Yanlız Tepe, batısında kadife, kuzeyinde çukuroba, güneyinde Yukarıkale Köyü ve Topçulu Mahallesi yer almaktadır. Kayaören Köyü Cevizli Mahallesi Köyaeren Köyüne 5 km uzaklıkta köyün doğusunda bulunmaktadır. Kayaören Köyü yerleşim alanı olarak kayadüşmesi, sel baskını ve heyelan sıkıntısı yaşadığından, köy göç vermiştir. Köyde yerleşim yeri değişikliği 1960’lı yıllara dayanmakta olmasına rağmen yerleşim yeri değişikliğine olumlu cevap alınamamıştır. Köyün içme suyu sıkıntısı 1999 yılında 30 km mesafeden getirilen su ile giderilmiştir. Köyün kuruluşu 600 yıl öncesine dayandığı edindiğimiz bilgiler arasındadır. Aluç, Dündar ve Kaya ailesi ileri gelenlerinden.

 

www.koyulhisar.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ