logo

02 Ocak 2014

Koyulhisar Hes Santrelleri

Aşağıkale Mahallesi yerleşkesi içerisindeki Koyulhisar HES üretim santrali alanında düzenlenen törene telekonferans yöntemiyle bağlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Valisi Ali Kolat ile birlikte tesislerin açılışını yaptı.
 DSİ Genel Müdürlüğünün 55. yıl kutlamaları ve 55 projenin ortak açılış töreni kapsamında, Koyulhisar Hidroelektrik Santralinin de (HES) aralarında bulunduğu 5 tesisin açılışı yapıldı.


İlçemiz Aşağıkale Mahallesi yerleşkesi içerisindeki Koyulhisar HES üretim santrali alanında düzenlenen törene telekonferans yöntemiyle bağlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Valisi Ali Kolat ile birlikte tesislerin açılışını yaptı.
Vali Kolat, törende yaptığı konuşmada, ülke genelinde bugün açılışı yapılan 55 tesisten 5’inin Sivas’ta açıldığını belirterek, 55 tesisin 5’ini bugün burada açıyoruz. Bunlardan 4 tanesi hidroelektrik santrali. Tesisler 275 milyon TLye mal oldu. Ülkemize 27 milyon dolar civarında bir katkısı olacak dedi.

                    

        Ayrıca bugün Koyulhisar HES ile birlikte, Hafik Pusat Özen Barajı, Yeşil HES, Divriği Mursal HES ve Suşehri Sevindik HESin de açılışını yapmış olduklarını ifade eden Kolat, Bu güzel tesisler gerçekten de ülkemize büyük bir kaynak oluşturacak. Emeği geçenlere, büyük bir özveri ile katkı sağlayanlara teşekkür ediyorumHakikaten ülkemiz fevkalade önemli gelişmeler kaydetmektedir diye konuştu.Özel sektörün özellikle de son yıllarda bu hidroelektrik santrallerini ve barajları yapmak suretiyle de büyük bir katkı sağladığını anlatan Kolat, şunları kaydetti:Burada da Bereket Enerjinin Koyulhisarda yaptığı güzel bir tesis var. Bu güzel tesislerin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen devletimize, hükümetimize ve bu 55 tesisin açıldığı 55. yıl münasebetiyle DSİ yetkililerini kutluyorum, başarılar diliyorum. Onlarla birlikte emek veren yüklenici firmalara özel sektöre teşekkür ediyorum. Ülkemizin kaynaklarını fevkalade güzel bir şekilde değerlendiriyorlar. Bu vesile ile bu güzel tesislerimizin ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.İlçemiz Kaymakamı İsmail Sündük ise Koyulhisarın bu büyük yatırımları hak eden bir ilçe olduğunu söyledi. Kaymakam Sündük; “HES projesinin ilçemize uygulanması ve bu tesisin tamamlanması aşamasında tüm emeği geçenlere ilçemiz adına teşekkür etmek istiyor, ilçemiz adına gerçekleşen ve gerçekleştirilecek yatırımların takibinin boynumuzun borcu olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.DSİ 19. Bölge Müdürü Ali Rıza Biriz de Sivas’ta açılışı yapılan 5 tesis hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Vali Ali Kolat, santrali gezerek yetkililerden bilgi aldı.Törene vali yardımcıları Veysel Çiftçi, İsmail Koşum, Suşehri Kaymakamı Yusuf Özdemir, Gölova Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Akıncılar Kaymakamı Oğuzhan Bulut, Belediye Başkanı İlhan Eren, Sivas’taki bazı kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

http://www.koyulhisar.com/haber-yazdir.php?hid=1357&baslik=Koyulhisar%20HES%20Santrali%20T%F6renle%20A%E7%FDld%FD.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ