logo

01 Nisan 2014

Koyulhisar’a Meftun Olan;

Kardelenler umut kokar… Memleket gibi, toprak gibi hasret kokar. Kışın karlar altında, o soğukta, yokluklar içinde, karlar arasından bir çiçek belirir gözleri kamaştıran. Issızlık ve sessizlik içinde, hem zarif, hem alımlı, hem de dimdik. Yılmayan ve korkmayan ama yüreği yanıklara merhem olan büyük sevdayı anlatan bir çiçek… Adı kardelen. Beyaz örtüye inat örtünün altından çıkan karların arasından süzüle, süzüle çıkan bir bahar müjdecisi; Kardelen… Karları delerek gelen… Yüreklere su serpen… Gönüllere ümit eken… Adı ümit kokan… Kokusu bahar olan… Bahara meftun olan… Onu görenler bilirler ki bahar gelecek. Alımıyla çalımıyla, edasıyla nazıyla, sevdasıyla bahar gelecek.

Çok fazla yaşamayacağını bilir. Güneşi ve Baharı göremeyeceğini de… Vazifesi baharı müjdelemektir. Her gecenin gündüzü olduğu gibi, derdimizde derman gizlendiği gibi, her kışın da baharı vardır. Kardelen Baharı müjdeler ve o güzellikleri görmeden gider.

Kardelenler kendilerini hiç düşünmezler. Baharı ateşler, müjdeler, öyle gider. Yaşama arzusuyla gelmemiştir onlar yeryüzüne. Ümit tomurcuğudur onlar. Beyaz örtü altında renk renk… Yürekleri ümitlendirir, gönülleri heyecanlandırır, ansızın sessizce giderler. Bunun adı ölüme koşmaktır. Bunun adı fedakârlıktır.

İnsanlar arasında kardelen misali insanlar vardır. Toprak üzerinde beyaz örtü kardelene ve insana çok yakışır. İkisi de beyaz örtüler arasından çıkarak sessiz sedasız dünyadan ayrılır gider.

Dayanıp darılmayan, sabredip bekleyen, inandığı doğruların peşinde giden, azmedip yılmayan ve hele ümitsizliğe asla kapılmayan fedakâr insanlar… Kardelen misali onların derdi tasası insanlıktır, huzur vermektir, mutluluktur. Paylaşmaktır. Ne kar, aman verir, ne dağ, diz çöker önlerinde ama onlar sevdalarını haykırırlar. Mutluluk ve huzur için yaşarlar. Kardelenler gibi fedakârdır onlar. Toprak gibidir. Marifet iltifata tabi derler asıl marifet ikinci bir doğumun halde yaşanmasıdır.

Koyulhisar’a meftun olduğum gibi, özlemle Eğriçimen yaylasına koştuğum gibi, mavi kardelen çiçeklerinin, Eğriçimen yedi gözlerde bahara meftun olduğuna şahit oldum.

Selam Ve Dua İle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ