logo

13 Mayıs 2014

Koyulhisarda dağ çileği zamanı.

Yılın her mevsiminde farklı meyvelerin yetiştiği Koyulhisar İlçesinde, şimdi dağ çileği zamanı başladı.

102328996

Dağlarda ve yüksek vadilerde doğal ortamlarda yetişen ve her yıl Mayıs-Hazriran ayı ile birlikte meyve veren yabani dağ çileği bu yıl da hemşehrilerimizin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz haftalarda kuzu göbeği mantarı çiftçimizin yüzünü güldürmüştü. Mayıs ayında yazdan kalma bir günü fırsat bulan Koyulhisarlılar, dağlara çıkıp mis kokulu dağ çileği toplamanın keyfini yaşıyor. İlçeye 12 kilometre mesafedeki Tekke deresi ve Atlanta Mevkisi’ndeki uçsuz bucaksız vadilerde tamamen doğal ortamda kendi kendine yetişen dağ çileği, vitamin deposu olarak biliniyor.

Tuğladağı Mahallesinden evhanımı Cevahir Efe, her yıl bu mevsimde dağ çileği yetiştiğini belirterek, “ Mayıs ve Haziran ayının ilk günlerinden itibaren dağ çileği yetişmeye başlıyor. Temmuz ayına kadar dağlarımızda doğal çilek olur. Tadı çok güzel, mis gibi bir kokusu var. Bunun reçeli oluyor ayrıca marmelatını yapıyoruz, pastalarda kullanıyoruz. Tatlılarımıza ayrı bir tat veriyor. Havaların güzel olduğu günlerde gruplar halinde piknik yaparak hem dağ yürüyüşleri yapıyor, hem de dağ çileği topluyoruz” diye konuştu.

 

 

Doğal ortamda kendi kendine yetişen dağ çileği, vitamin deposu olarak adlandırılıyor. Şifa kaynağı olan dağ çileği; çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etki taşıyor.

 

www.koyulhisar.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ