logo

Koyulhisar’da Kene Vakaları Neden Arttı?

Ölümlü kene vak’aları neden son bulmuyor?

KKKA hastalığının Türkiye’de ilk kez 2002 yılında görülen vakalardan sonra tanındığına hepimiz şahidiz. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) denilen ölümcül hastalığa yol açan keneler, havaların ısınmasıyla birlikte hareketlenmeye başladı.

Türkiye’nin Koyulhisarın ” Kene ” haritası çıkartılmalı! Yaklaşık 10 yıldır can alan kene konusunda vatandaş şu soruyu soruyor: 

Engellenemediği için kene sayısının her geçen yıl giderek artığını gözlemliyoruz buna paralel olarak da vaka ve ölüm olaylarının görüldüğü son zamanlarda yerelden  haber çıkmadığını gözlemliyoruz… Yerel haber kaynakları çok önemli.

2005 ila 2014 yıllarında yazılı ve görsel medyada sürekli haberler okuyorduk.Son zamanlarda yerelden haber servis edilmediğini gördük. Ancak kene vakaları ve KKKA hastalığına kapılanlar eksilmiş değil. Türkiye’nin birçok ilinde görüldüğünü ancak, yoğunluğun özellikle Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz’in Orta Anadolu’ya komşu illerinde yaşandığını görmekteyiz.Koyulhisar ilçesi bu risk içinde. “ Hastalık  Koyulhisar İlçesinde ve Kelkit Vadisi’nde yaygın görülüyor.  Bu yıl havaların soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle hastalık geç başladı. Bu artışın hava şartlarına bağlı olarak özellikle Ağustos ile kendini göstermeye başladı.  Türkiye’nin bazı bölgelerinde vaka sayılarında azalmalar bildirilse de İlçemizde Kelkit Vadisi’nde son yıllarda bu aylarda vaka sayılarında belirgin bir artış görülmekte.

Sivas’ta ve Koyulhisarda onlarca can alan kene ile ilgili halen yeterli çabanın gösterilmemesi yaz aylarının başlamasıyla yeniden ölümleri beraberinde getiriyor. Haber yapılmadığını gördüğümüz  ölümlü kene vak’alarını bugün gündeme taşımak istedik. Aklımıza takılmış cevap bulamadığımız çok sayıda soru var?  Hani “ Hatice’ye bakma neticeye bak ” derler ya, bu yalınlıkta soruyorum:

Keneden kaynaklanan ölümlerin önü niçin alınamıyor?  Sizce önlemler yeterli mi? Vakalar devam ediyor, haberler servis edilmiyor mu?

Geçtiğimiz yıllarda onlarca can verdiğimiz keneye geçtiğimiz günlerde Zara’da bir vatandaşımızı daha kurban ettik. Koyulhisar  Akseki köyümüzde ciddi bir vaka ile karşılaştık.

Sezonun Eylül ayına kadar devam ettiği düşünülecek olursa, korkarım ki bu rakam daha da büyüyecek.İnşallah ölümle sonuçlanan bir haber yapmış olmayız. Ancak bu tablo ister istemez “neler oluyor” sorusunu gündeme getiriyor. Bu kene daha kaç can alacak…

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ