logo

Koyulhisar’da Organik Pazar.

İlk baktığınızda sıradan bir semt pazarı sanırsınız. Köylerimizde çıkan ürünlerin satıldığını görmek bizi mutlu ediyor.

Koyulhisar ilçesinde otogardan çıktığınızda çarşı içine doğru yürüdüğünüzde karşınıza gelen saat kulesinden sola döndüğünüzde  Pazartesi günü kurulan sabit halk pazarını göreceksiniz.          

”Cadde ve sokaklara gelişi güzel kurulan satıcılara izin verilmiyor.” Esnaf memnun ancak satıcılar bu durumdan hiç memnun değil. Zaman zaman şikayetler bize de ulaşıyor.

Sabit halk pazarına ilk baktığınızda sıradan bir semt pazarı sanırsınız. Manav tezgahları gibi görünse de, tezgâhın hemen önündeki yerli Topçulu biberleri, Koyulhisar domatesi bir anda dikkatinizi çeki veriyor. Burada bulunan esnaf sizi güler yüzüyle karşılar hemen ikramında bulunur. Sabit halk pazarında iki hanım esnafımız herkesin dikkatini çekiyor. O herkesin ” Hülya Ablası ”  Kendisi ancak Pazartesi günleri pazarda durur o da Bayan kıyafetleri satıyor. Hemşerilerinin derdini dinlemek üzere herkesin derdine koşar. İlçe de olduğum zamanlarda Pazar alış verişine çıkmayı çok seviyorum. Esnafımızı ve hemşerilerimi dinliyorum.

Büyük bir merakla başlıyorsunuz halk pazarını etraflıca gezmeye gözlerinizle ürünleri süzüyorsunuz. Bir adım sonra tanıdık sima, ya bir komuşunuz ya bir akrabanız. O anda size bir davet gelmiştir. Yerli Koyulhisar domatesimizi tezgahta görmek mutluluk veriyor. Artık sebze ve meyvelerimizi gönül rahatlığı ile yiyebiliriz. Erikten, karnabahara,  kıvırcığa kadar, taze mısırdan tutun aklınıza gelebilecek her türlü özenle seçilmiş meyve-sebze mevcut tezgâhlarda. Artık bahçelerimizde mahsüllerde çıkmaya başladı.

Memleketimizde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda büyük bir ihtiyacı karşılayabilmenin haklı onurunu yaşayarak, halkımızı organik sebze ve meyve üretmeye ve üretilen bu meyvelerin satılmasına davet ediyoruz..

En büyük desteği siz değerli hemşerilerimizden bekliyoruz.

Tuğladağı Mahallemizde İstemediğiniz kadar çeşit çeşit elma alabileceğiniz elma bahçesi sizi bekliyor. 1200 çeşit elma fidanı. Aldığınız elmanın fiyatını siz belirleyin. Toplamasını seviyorsanız kendiniz bahçeden toplayın. Memleketimizde Mustafa bey tarafından kurulan elma bahçesini görmelisiniz.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ