logo

Koyulhisarın Ciğerleri Yandı!

www.koyulhisar.com Ulusul medya’ya kaynak oldu. DHA Haberimize büyük önem verip ilk sıcak dakikalarında sahadan edindiğimiz bilgiler ile haberimizi servis etti. Ortaseki Koçali mahallesinde çıkan nedeni tam olarak bilinmeyen orman yangınında 10 bin hektarlık alan tahrip oldu.

 

www.koyulhisar.com sosyal medya üzerinde paylaşımlarımız binlerce hemşehrilerimizin dikkatini çekti. Yüzlerce yorum aldık. Ulusal medya an ve an sosyal medya hesabımızı takip etti. Bilgilerimize her zaman olduğu gibi büyük değer verildi.

Rüzgarında etkisiyle büyüyen yangın kısmen kontrol altına alınırken çok sayıda itfaiye ekibi olay yerinde çalışmalarını sürdürdürdü.

Köylüler mezarlıkların ve köye sıçramaması için büyük gayret gösterdi.

Bir kaç ayrı nokta deniyor ayrı ayrı noktada çıkan orman yangını gece geç saatlerde tamamen kontrol altına alındı, söndürüldü. Sonrasında soğutma çalışmalarına devam edildi. Yangın büyük korku yaşandı 10 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

CAN KAYBININ YAŞANMAMASI BÜYÜK ŞANS.

Yangın saat 17.30 sıralarında Ortaseki köyündeki ormanlık alanda çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenden çıkan yangını görenler durumu itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine Suşehri ve Koyulhisar Belediyesi’ne ait çok sayıda itfaiye ekibi ile Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipleri sevk edildi. Yangın rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyürken bölgenin engebeli arazisi nedeniyle itfaiye ekipleri yangına müdahale etmekte güçlük çekti. Alevlerin ormanlık alanı sarması nedeniyle çevre ilçelerden Giresun, Tokat’tan Mesudiye Suşehri’nden takviye ekipler geldi.

Koyulhisar Belediyesi iş makineleriyle itfaiye ekiplerinin olay yerine rahat ulaşması için yol açtı.

YERLEŞİM YERLERİ ZARAR GÖRMEDİ.

Yerleşim yerlerini tehdit etmeye başlaya yangın etkisini artırırken D-100 karayolu dumanla kaplandı. Suşehri ilçe girişinde bekleyen polis ekipleri Erzincan- Tokat yolunu kullanan sürücüleri yangın nedeniyle uyardı. Rüzgarın etkisiyle ekipler yangına müdahale etmekte güçlük çekerken yangın herhangi bir eve ve yerleşim yerine sıçramadan kontrol altına alındı. Yangın bölgesinde yüksek gerilim hatlarının olması daha büyük tehlike oluşturdu bu kablolar koparak  zaman zaman patlamalar meydana geldi.Gece saat 01:00 gibi yangın kontrol altına alındı.

Koyulhisar İlçe Jandarma Komutanlığı  ve Koyulhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü gece gündüz demeden çalıştı. Emeklerini unutamayız.

 

” CAN VE MAL KAYBI YOK “

” KASIT VAR MI ARAŞTIRILACAK “

Giresun Orman İşletme Müdürü Mustafa Özkaya ise 13 arazöz ile yangına müdahale ettiklerini ifade ederek,” Bunun yanında 2 adet dozer ve greyder bölgeye sevk edildi. Yangını kontrol altına almış durumdayız. Ekiplerimiz çok ciddi bir gayret sonucu yangın kontrol altına aldı. Ancak kontrol altın alınan alan içerisinde örtü ve tepe şeklinde yangın devam etmekte inşallah sabaha kadar yangını söndürmeyi planlıyoruz. Ondan sonra da soğutma çalışması yapacağız. İlk belirlemelere göre 7 hektarlık alan zarar gördü. Yarın teknik çalışma yapacağız. Yangının çıkış sebebiyle ilgili detaylı bilgimiz olacak. Güvenlik görevlileri de bir kasıt var mı onun araştırmasına devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Kısmen kontrol altına alınan yangın bölgesinde ekiplerin çalışması sürüyor.

 

19:20 de Yangın bilgisini paylaşmış olduk…

Yangın bilgisini Orman ve Su İşleri Bakanlığımız İlk sosyal medya paylaşımımızla haberdar olmuş oldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığımızda Müşavirlik görevinde bulunan gururumuz, hemşehrilerimiz Figen  ŞAŞTIM hanımefendi yangını bizzat takip etti. Figen ŞAŞTIM hanımefendiye şahsım ve İlçem adına bizzat teşekkür ederim.

 

20 yıldır birlikteyiz. Gerçeklerden haber verir.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ