logo

Koyulhisarın gizli tarihi ortaya çıkıyor

www.koyulhisar.com Genel Yayın Yönetmeni Selim EFE uzun yıllar süren yaptığı çalışma sonucunda  Koyulhisar tarihinde ve bazı resimler üzerinde yanlış bilgilerin yazıldığını ortaya çıkardı. İlçemizde ve köylerimizde yaşayan eski büyüklerimizden öğrendiğimiz bilgiler büyük bir titizlikle sürdürülüyor. Eskiden kullanılan tarihi Koyulhisar yol güzergahı  ” Erdem Kırı ” Amasya, Tokat‘dan Niksar, Koyulhisara nasıl gidilir? Bugün bu izleri görmekteyiz. ” Erdem Kırı ” dediğimiz bölge, eski tarihi akitif Osmanlı dönemi’nde kullanılan haritalandırılmış yolumuzdur. Bugün kullandığımız yol güzergahı eski yol ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Çalışmalarımız devam ediyor. Çok sayıda belge ve dökümanlara ulaştık. Örnek: ( Kesresun ) Kayaören Köyü Cevizli Mahallesi ( Melesün) ‘den oluşmaktadır.. Ancak Melesün ismi  ( Melenson ) dan geliyor ve şu anda  Kanada yaşayan Melenson ailesi var.  Şadem Sevim’de ise Osmanlı dönemine ait tapular mevcut.

Türkiye’nin en eski ve en Güvenilir haber sitesi. 

En Hızlı En Güvenilir Haber Sitesi. Tarafsız, ve Doğru Haberin Adresi

Haber detaylarımız geliyor. Bizden ayrılmayın.
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Koyulhisarın gizli tarihi ortaya çıkıyor” için 2 Yorum

  1. İLHAN KURAL dedi ki:

    Bazı değerleri okuyucuların bilgisine sunarken çok iyi bilmek gerekli. Yüzeysel bir şeyler karalamak hiç bir zaman araştırma değeri yoktur. Çok basit bir kaç örnek. Nihayet oldu başlıklı yazı TOZCAN’IN teklamımı yoksa karayolları ilgili haber mi?. Bir diğer örnek Koyulhisar’ın Gizli Tarihi Ortya çıktı yazmışsınız. Açıklama o kadar basit ki. Dere yolu tarif edilen yol açılmadan önce arabalar Çorum Ankara üzeri giderdi. Erbaa dan geçen yol iyileştirilmeden öncede yol tokat üzeri giderdi. Köylerle ilgikli isimler ise çok eski değil. Yazmış olmak için değil, gerçekleri bilerek yazmak önemli olan.

  2. selim efe dedi ki:

    İLHAN KURAL ADIYLA YORUM YAPAN ARKADAŞ SİZ DAHA DÜNKÜ TARİHİ YAZMNIŞSINIZ.YAZIMI ÇOK DİKKATLİ OKUMADIĞINIZ ÇOK AÇIK.ARARSANIZ SİZE AÇIKLARIM.TOZCAN DEMİŞSİNİZ AMASYA TURHAL TOKAT NİKSAR GİDERDİ.O GÜNLERDE OTOBÜS FİRMALARI PARMAK SAYISI KADARDI.SAYGILAR