logo

Koyulhisarlı Fırıncı Ustası Yücel Çevik.

20 yıllık fırıncı Ustası. Ve bu keşif Koyulhisarda bugünkü fırınlarınların temelini oluşturuyor…

Yücel Çevik Bugün Dünyanın Bir Ucuna Bir Telefon ile Çiçek Gönderiyor…

yuc

Yücel Çevik’te ekmek yapımı Babadan oğula geçen ve terk edilemeyen bir meslek halini alıyor ta ki askere gidene kadar. Daha sonra fırın el değiştiriyor. Her meslekte olduğu gibi fırıncılıkta usta – çırak ilişkisiyle öğretiliyor iyi bir fırıncı olmanın sırlarını konuştuk… Detaylı bilgilerimiz inşallah kitabımızda okuyucularımızla buluşacak.

Koyulhisarda uzun yıllar fırıncılık yapmış, ilk fırını açan Ustalarımızdan İsmail Ustanın oğlu Yücel Çevik. Aslen Suşehrili ama o artık Koyulhisarlı. Çocukluk ve gençlik yılları Koyulhisarda geçmiş. İlk fırınlarını Kadirler Mahallesinde açmışlar. Daha sonraki yıllarda iş ortağı Rahmetli Kuddusi  ile Koyulhisar fırını adıyla, bugünkü mekânın olduğu çarşı içine açıyor. O zamanlarda fırına unlar Tokat’tan ve Zile’den geliyormuş. o eski günleri anlattıkça derin bir ah çekiyor. Askerlik görevini yapmak üzere ilçeden ayrılıyor ve mesleğe tekrar dönmüyor. 4 yada 5 yıl kadar yurtiçi yük taşımacılığında faaliyet göstermek üzere kamyon alıyor ve taşımacılık yapıyor. Koyulhisardan evleniyor. Onun hayatı hep Koyulhisar. Bugün Kağıthane’de Çiçekçilik yapıyor ” Sembol Çiçekçilik ” Yücel Çevik ile karşılaşmamız tevafuk oldu artık birbirimizi de bırakmıyoruz.

Sembol Çiçekçilik Kağaıthane’de 2008 yılında kurulmuş kurumsal bir firmadır. Kağıthane’de çiçekçilik yapan eski fırıncı Yücel Çevik Bey iyi bir   esnaf, Dünyanın her yerine bir telefonla çiçek gönderiyor sizlerde hemşehrimizle irtibata geçip görsel çiçek ürünlerinin siparişini verebilirsiniz.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

Resimler geliyor..

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ