logo

Musa Pelit’in Binicilik Merakı!

İyi ata binen, iyi cirit oynayan, güreş sporuna çok meraklı babayiğit bir insan Musa Pelit Bey. At sevgisinin ta çocukluğundan geldiği, gündüzleri her arandığında, geceleri sık sık yatağından kalkıp köyünde ve yaylada kaybolduğunda, ahırda atların yanında otururken bulunduğunu büyüklerimiz anlatır.  Bu duruma alışkın olan aile ve köylülerli bir seferinde onu at üstünde uyurken bulmuşlardı.

Musa Pelit Abimizin çocukluğu Kalınpınar yaylasında geçti. Ata binmek onun için sevda idi. ” Ata binmeye manevi sporumuz der.” Sultan Abdülhamid han da, Ata binmeyi aşk derecesinde severdi. Musa Pelit’Bey’i anlatan bir makale kaleme almıştım…

Mutlaka okuyun.!

1

Koyulhisar’ın yetiştirdiği ender İş adamlarımızdan

Koyulhisar’ın yetiştirdiği ender İş adamlarımızdan… İstanbul’da ikamet eden ve Günay ahşap tasarım şirketi sahibi Musa Pelit…

Belli ki içinde bir kor gibi sakladığı  Sivas – Koyulhisar sevdasını çok yakın dostları ve sadece biz biliyoruz. “Ama artık herkes biliyor” www.koyulhisar.com haber portalımızı günlük okuyor. Koyulhisarda gelişmeleri haber sitemizden yakın takip ediyor. Sarıyer’de ikamet ediyor, Koyulhisar’la yakından ilgilenen kendisini göstermeyen ender işadamlarımızdan sanal dünyanın iletişim köprüleriyle vuslata çevirmenin kavgasını veriyor. Haklıdır elbette, uluslararası düzeyde iş yapan değerli bir abimiz. Son derece önemli yatırımları var, Musa Pelit abimizi takdir ediyoruz. Namı-ı diğer ( Vırıklar ) Büyük Dedesi Vırıkların Şaban, Dedesi Şükrü Dayı. Veysel Pelit’in oğlu babasına çekmiş. ’büyüklerine saygı küçüklerine karşı sevgiyle dolu, son derece ince ruhlu, tevazu sahibi, örnek bir evlat… Büyük dedesi Koyulhisar Cevizli köyüne Aydın yöresinden gelmişler.

İş adamı olmak demek aynı zamanda estetik değerleri, geleneği, kültürü ciddiye almak demektir. Birleştirici ve aydın kimliği ile yüz akı olmayı başarmış. Musa abiye de doğrusu bu yakışırdı. Koyulhisar’ın unutulmuş tarihini bizden iyi biliyor. Zaman zaman kendisiyle bir araya geliyor ve tecrübelerinden istifade ediyorum. Uzun bir aradan sonra  geçtiğimiz hafta tekrar kendisiyle bir araya geldim. Sohbet o kadar güzeldi ki memleketimin her karesini her taşını bana sordu ordaymış gibi. İşi gereği sık sık yurt dışına seyahate çıkıyor. İstanbul’da olduğu zamanlarda müsaitse mutlaka ziyaretine giderim. Ülke gündemini çok iyi biliyor ve takip ediyor.

Musa abi, sürekli gülümseyen yüzü ve bilge davranışlarıyla çevresine pozitif enerji yayıyor, herkesle dost bir yaşam sürüyor. Hayatını dinlediğimde anladım ki galiba ona yakın olmak, huzura da yakın olmaktı. Kendisiyle konuştukça sohbetin içinde kayboluyorum. Abim, dünyada en çok Musa abiye güvendiğini söylerdi. “Tabi Asker hatıralarını burada yazmıyorum.” Abim Eyüp Efe’nin Asker arkadaşı. Yeri geldi madem söyleyelim, sevgili Musa abimizin yüreği sevgi ile doludur, neşelidir, tevazu ve tevekküle dayalı dünya algısı, her şeyi güzel gösterir ona… Güvenini kazanmanız yeter. Koyulhisar’dan ve köylülerinden uzaklaşarak İstanbul’a yerleşmiş olsa da, Sarıyer’in Köylerinden Bahçeköy’de yaşıyor, eşi Filiz hanımla birlikte gayet mütevazı bir hayatı var. Filiz hanımefendi yardımsever, sevgi dolu… Sosyal yardım projelerinde etkin görev alıyor. Pelit ailesi, Musa Bey ve Filiz hanımefendi gönüllerden uzaklaşmayı hiç hiçbir zaman başaramamışlar. Kendisini gördüğünüzde sohbetini dinlediğinizde yüreğiniz ısınıyor. Musa Pelit “Fotoğraf benim için her zaman bir tutku ve profesyonel bir iş oldu.” Her gün sizi motive edebilecek internet üzerinden facebook adresinden kendi çektiği profesyonel  harika resimler paylaşıyor. Mesleğini sorana marangozum diyor. Gerçekten de öyle.

Türkiye deki sayılı Marangoz ustalarındandır. Musa abimin yaptığı her iş bana II. Abdülhamid Han, hazretlerini hatırlatıyor; manzara resimleri ve marangozluğa meraklıydı. Vakit bulduğunda kendisine has marangozluk atölyesinde çalışır, yaptığı birçok sedefli, oymalı eşyalar Yıldız’da saklanırdı. Sultan II. Abdülhamid’in 35 bin kareden oluşan fotoğraf koleksiyonu, bir zamanlar üç kıtaya uzanan varlığımızın belgesi niteliğinde. Sultan, diğer ülkelere yolladığı “özel çekim” albümlerle ise Osmanlı’yı daha güçlü yansıtmıştı. Musa Pelit’in yaşantısında ve mesleğinde benzerliği o kadar çok ki. Gönül adamı, sevgi insanı, işinin ustası… Garip-guraba Babası Fotoğrafçılık ve Marangoz mesleğini kendisi icra ediyor. Büyük büyük dedesi Sultan II. Abdülhamid Han’ın gizemli dünyasını bizzat kendisi yaşıyor. Kendisi ve eşi Filiz Hanım’a ömür boyu mutluluksaadet ve huzurlu bir yaşam sürdürmelerini diliyoruz.

Selam ve Dua ile

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ