logo

Nimetullah Hoca: Japonya’da İslam hızla yayılıyor.

Nimetullah Hoca: Japonya’da İslam hızla yayılıyor.

Bu yüzyıl, İslâm’ın yüzyılı olacağını ifade eden Nimetullah Halil İbrahim Yurt Hoca Efendi, “ tecrübe edindik,  gayr-i Müslimler çok çabuk Müslüman oluyorlar. Yeter ki biz İslâm’ı iyi anlatalım” demişti. Kendisine üç ay önce ziyarette bulunduk çok özel  bir röportaj gerçekleştirdik.

Başbakanımızın Japonya gezisinde ziyarette bulunduğu değerli hocamızla çok özel röportajımız:

nimetullah

Koyulhisar.com haber sitesi Selim Efe’ye önemli açıklamalarda bulunan Japonya İslâm Merkezi İmamı Nimetullah Halil İbrahim Yurt Hoca Efendi, İslâm’a davetin de cihadın bir boyutu olduğunu söyledi ve meyhaneler dahil bir çok mekanda yaptığı tebliğlerin nasıl sonuç verdiğini anlattı.

Kutsal topraklara umre ziyareti için giden ve ardından İstanbul’a gelen Nimetullah Hocaefendi ile Sarıyer Pınar Mahallesi’nde buluştuk. Cuma Namazı sonrası Ahmet Tanrıkulu Bey’in evinde misafir olan Nimetullah Hoca ile sohbet etme imkanı bulduk. Amasya Taşovalı olan Nimetullah Halil İbrahim Yurt Hoca Efendi, Mehmet Zahit Kotku, Mahmud Es’ad Coşan, Mahmut Efendi gibi isimlerle teşriki mesaide bulunmuş bir hoca efendi. Dünyada 60’ı aşkın ülkeyi dolaşıp, İslâm’ı tebliğ eden ve en son Japonya’da yerleşen Nimetullah Amasyalı Halil İbrahim Yurt Hoca efendi’yle tebliğ çalışmalarını ve dünya genelinde insanlığın İslâm’a gösterdikleri ilgiyi, ayrıca Mısır ve Suriye’de yaşanan vahşeti konuştuk. Üzerinde “ Cennet anahtarı – La ilahe İllallah ” yazılı olan ve iletişim bilgilerinin bulunduğu kartı gördüğü herkese dağıtan Nimetullah Hoca Efendi “ 21. Yüzyıl İslâm’ın yüzyılı olacak ” diyor.

İşte Nimetullah Hocaefendi’nin sorularımıza verdiği cevaplar:

Hocam, dünya genelinde ve Japonya’da insanlara İslâm’ı tebliğ ediyorsunuz. Ne gibi durumlarla karşılaşıyorsunuz?

Çok tecrübe edindik, Japonya’ya çok sıklıkla gidiyorum. Gayr-i Müslimler çok çabuk Müslüman oluyorlar. Yeter ki biz İslâm’ı anlatalım. İnsanlar fıtratını bozmamışlarsa eğer, Allah’a verdikleri sözü hatırlayıp Müslüman oluyorlar ve gaflette kalan kardeşlerimiz de dine çabukça ısınabiliyor. Dünyada çeşitli İslâm toplantıları oluyor. Bu toplantıların birinde bir alim, “ 21. yüzyıl İslâm’ın asrı olacak ” demişti.  Hakikaten de öyle! Bu yüzyıl, İslâm’ın yüzyılı oluyor. Japonya’da 400’ün üzerinde camii var. Deprem ve tsunamiden sonra halk değişti.

Müslüman olanların sayısı her geçen gün artıyor.

“ MEYHANEDE ‘ MÜCAHİTLERİM ’ DEDİM, İÇKİYİ BIRAKTILAR ”

İslâm’a davet bizim için her yerde olur… Sadece camide, caddede ve meydanda değil. İçkili mekânlarda bile insanları İslâm’a davet ettim. İçkili yerlere girince “  Ey benim mücahitlerim ” dedim, hepsi elinden içki bardaklarını bıraktı. Ben, “Yüzünüzün nurunu görüyorum, kalbinizde iman sevgisi her şeyden üstün” deyince utandılar, tövbe ettiler, abdest alıp camilere akın ettiler. İçki içen bu insanlar 3-4 gün sonra bizimle beraber diğer insanları İslâm’a davet etmeye başladılar.

Sayın Hocam Japonya’da size olan ilgi nasıl?

Ben çok ülke gezdim, Allah’a hamdolsun. 60’a yakın ülke gezdim; binler, onbinler Müslüman oldular. 15 sene evvel İslâm’a davet ettiğimiz bir kardeşimiz, geçen gün gazetede okudum, Müslüman olmuş. Japonya’da insanların İslâm’a ilgisi çok büyük. Az yiyorlar, çok çalışıyorlar ve çok da geziyorlar. 130 milyonluk Japonya’da her sene 16 milyon insan yurtdışına seyahat ediyor. Öyle güzel tepkilerle karşılaşıyoruz ki… Amerika’ya gitmiş adamlar, parkta namaz kılanları görmüşler, ilgilerini çekmiş, Müslüman olmuşlar.

Hocam Türkiye’nin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Türkiye her geçen gün iyiye gidiyor. Biz çok kötü günler gördük. Bütün dünyadaki Müslümanlar bugün Türkiye’nin selameti için dua ediyor. Bunu yakından biliyorum. Hindistan’da alimler toplantısına katıldığım zaman bir alim “ Osmanlı’nın torunu geldi ” dedi, sarıldı bana… Saygıları çok büyük… “ Osmanlılar şunları şunları yaptı, evlatları da aynı şekilde devam ediyor ” diyorlar.

Hocam, gençlik yıllarınızda ne yapardınız? Alim zatların yanına ilk ne zaman gittiniz? Anlatır mısınız o dönemleri?

Ali Haydar Efendi Hazretleri’nin talebesiydim. Mahmud Efendi’yle asker arkadaşlığı yaptım. Beraber kaldık. Ben askerde inzibattım, o da vaaz hocası olarak görev yaptı.

Mahmud Efendi Hazretleri’yle muhabbetimiz o zaman pekişti. Aynı şekilde Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, şeyhimdi. Hizmetlerinde bulundum. Damadı Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi ile beraber zaman geçirmişliğimiz oldu. Çocuk yaştayken Rahmetli babamla birlikte Allah dostlarının sohbetlerine giderdim.

Nimetullah Halil İbrahim Yurt Hoca efendi Sivaslı olduğumu öğrendiğinde. Kendisiyle sohbette bulunduğu Sivaslı Allah Dostunu anlattı.

Mahmud Efendi’yi askerliğimden tanırım dedi. Sivas’ta bulunan İhramcızade İsmail Hakkı Toprak efendi’yi anlatmaya başladı. Kendisini çok iyi tanıdığını, anlatırken duygulandığını gördük. Mürşidi Mustafa Haki efendi’yi ve İstanbul’un en önemli ilçelerinden olan Fatih’te bulunan kabrini hatırlattı. Hocamız çok yorgundu sohbetimizi daha fazla  uzatıp kendisini yormak istemedik. Çok fazla gelen misafiri ve yoğun bir telefon trafiği vardı.

Sayın hocam sorularımın hepsini yanıtladınız, sizi yorduk hakkınızı helal edin. Şahsım hem de

www. koyulhisar.com ve www.sariyergundem.com okurları adına dualarınızı bekliyoruz.

Koyulhisar.com’a ve www.sariyergundem.com İnternet Haber sitelerine bereketli ömür, hayırda yarış tavsiye ediyor. Bütün okurlarına sizin yakın arkadaşlarınıza dualarımı selamlarımı iletiyorum.

Allah sizlerden razı olsun.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

” Osman İpekçioğulları” bey’in Facebook adresinde  Japonya’da yeni çekilen paylaştığı resimleri

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ