logo

Ormanda Yetişen Mantar Köylünün Geçim Kaynağı Oldu

Koyulhisar Eğriçimen ve Tekke Deresi Ormanı’nda yetişen ve köylüler tarafından toplanan mantarlar, geçim kaynağı oldu.

Kışın ardından özlemle beklediğimiz bahar tatlı yüzünü nihayet göstermeye başladı. Yeşilin tüm tonları, doğanın en güzel renkleri çok yakında bahar yağmurlarıyla birlikte Koyulhisarda hayatımızı canlandırmaya başladı. Hemşehrilerimiz 5 yada 10 kişilik gruplar halinde sabahın erken saatlerine mantar toplamak için Eğriçimen yaylasına yada diğer ormanlık alanlara gidiyor. Köylüler tarafından toplanan mantarlar, tüccarlar tarafından satın alınarak, Türkiye’nin farklı bölgelerine gönderiliyor. Gölcükköyü sakinlerinden Durmuş Genç, www.koyulhisar.com muhabirine yaptığı açıklamada, ormandan topladıkları mantarları satarak aile bütçelerine katkıda bulunduklarını söyledi.

Orman köylüsünün geçim şartlarının zor olduğuna dikkat çeken Durmuş Genç, şöyle konuştu:

“Her sabah gruplar halinde ormana gidiyoruz. Ağaç altlarında bulduğumuz mantarları çuvala dolduruyoruz. Mantar toplamak orman köylüsü için güzel bir maddi kazanç kapısı. Günde yaklaşık 100 lira kazanılabiliyor. Her gün ormanı karış karış geziyoruz. Mantar toplamak için yaklaşık 40 kilometre yol kat ediyoruz.” En büyük eksikliğimiz

 “Köylüler bilinçlendirilebilir”

” Koyulhisar mantar açısından zengin bir bölge. Köylülerimiz de mantar toplayarak aile bütçelerine katkı sağlıyor ancak mantarı herkes toplamamalı.  Çünkü her mantar yenmiyor. Zehirli mantarlar da insan sağlığını ciddi şekilde etkileyebiliyor.

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Koyulhisarda doğa mantarları toplama mevsimi başladı ancak zehirli olup olmadığını kesin bilinmeyen mantarların toplanmaması ve yenilmemesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Kış mevsimin kurak geçmesine rağmen Mayıs ayında yeterli derecede yağmurların yağdığını belirten Genel Yayın Yönetmenimiz, yağmurlarla birlikte doğada kendiliğinden yetişen mantarların da çıkmaya başladığını kaydetti. Tecrübeli yaşlı insanlardan mantar seçitlerini iyi öğrenmeliyiz.

Koyulhisarlı hemşerilerimizin mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olmalarını istiyoruz, İlçemizde doğa mantarları toplama mevsimi başladı, zehirli olup olmadığını kesin bilmediğiniz mantarları kesinlikle toplamayın ve yemeyin.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ