logo

Ormanlarımızın kıymetini bilelim.

Bilim insanlarına göre düzenli doğa, park ve orman gezileri insan ömrünü uzatıyor.

Şehir sakinlerinin boş vakitlerinde yapacakları doğa gezileri, onları kolay yoldan hem mental olarak hem de fiziksel olarak dinlenmelerini ve iyileşmelerini sağladığı tespit edildi.

Avustralya Ulusal Araştırma Birliği‘nin tespitlerine göre Avustralya’da yaşayan sakinlerin yüzde 60’ı boş günlerinde doğal parkları, ormanları ziyaret ettiği; bunun da yaşamlarını pozitif yönde etkilediği öğrenildi. Dr. Daniel Shanhan, yüzde 40’lık kısma göre düzenli olarak parkları ve ormanları ziyaret eden kent halkının daha fazla sağlıklığı olduğunu; yüzde 40’lık kısmın daha fazla strese ve anksiyeteye maruz kaldığını söyledi.

 

Çin’deki başka bir araştırmaya göre insanlar streslerini gidermek için sıklıkla ulusal parkları ziyaret ediyor ve ayrılırken daha mutlu oluyor. Aynı şekilde İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre parklar ve doğa, baş ağrısına ve strese iyi geliyor; halkın tamamı parklardan memnun.

Ayrıca Dr. Shansan, parklara uğrayan insanların daha iyi iletişim yaşadıklarını ve kendilerini daha iyi ifade ettiklerini, bildirdi.

Dr. Shansan yaptığı açıklamada, “Avustralya her yıl depresyonla mücadele için 12.6 milyar dolar harcıyor. Parklar ve ormanların ziyareti insanların stresini ve depresyonlarını azalttığı için, bu sene depresyon maliyetini 8 milyar dolara düşürdü ve bu arta kalan maliyet parkların geliştirilmesi için harcanıyor” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ