logo

Access denied.

Osmanlı arşivlerine girmek herkese serbest!

 

Geleceğimize Işık Tutan Milyonlarca Belge ve Tarihimiz Emin Ellerde:

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası 2013 yılında hizmete açılmıştı. Arşiv müzesinde tüm ziyaretçiler Osmanlı tarihinin siyasi ve sosyal açıdan dönüm noktalarının belgelerini yakından inceleme fırsatı buluyorlar. Bende ilk defa bugün ziyarette bulundum.Ziyaretimize vesile olan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanımız Sayın Ekrem ERDEM  İnanın kendimde büyük eksiklik hissettim.

Bugün Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğimizce Genel Başkanımız Ekrem ERDEM nezdinde dernek yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bütün detaylarıyla birlikte bu binayı gezme fırsatı buldum. Koyulhisar’ın arşivde bilgilerine ulaştık.Tarihin derinliklerine yolculuk yaptık.  Normalde tarihî eserlerin korunduğu binaların eski yapılar olmasını her zaman tercih etsem de Hazine-i Evrak ismini taşıyan bu arşivlerin yeni binaya taşınmasını isabetli buldum. Eserlerin kâğıt olması, güve, nem, yangın gibi tehlikelere karşı korunmalarını duymak beni mutlu etti. Bu yapı içinde her ince detay düşünülmüş.

 

Kağıthane’deki Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası’nın Kâğıthane’ye taşınması haberleri yayıldığı zamanlarda özellikle tarihçiler buna çok karşı çıkmışlardı. Yerel ve Ulusal basında çok olumsuz haberler servis edildi. Onlara göre Hazine-i Evrak’ın Bab-ı Âli’den dışarı çıkartılması uygunsuzdu. Bugün gördüm ve şahit oldum ki hepiniz çok yanılmışsınız. Geleceğimize Işık Tutan Milyonlarca Belge ve Tarihimiz Emin Ellerde Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL bey’e ve ekibine bu hizmet binasında emeği bulunan herkese yürekten sonsuz teşekkürler. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanımız Sayın Ekrem ERDEM Bey’in Bu arşivin yapımında katkıları ve desteği emekleri ayrıca unutulmaz. Yeni arşiv binasının vatanımıza ve tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ederim. Güçlü Arşiv Güçlü hafıza demek. Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL’dan edindiğim bilgiye göre, bu müze ile, yıllardan beri çok istenilmesine rağmen mekân yetersizliği sebebiyle gerçekleştirilemeyen obje ve belgelerin asıllarının sergilenmesi ancak burada mümkün olabilmiş.

Belgelerin araştırmacılar için rahatlıkla kullanılabilmesi için de gayet teknolojik ve rahat bir çalışma odası hazırlanmış. Burada arşivlerdeki kayıtların dijital hallerine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Oradaki ziyaretimde güzel de bir haber aldım.Ekrem ERDEM bey Koyulhisar kayıtlarına ulaştı. Arşivlerde okunmamış ve kayıt altına alınmamış hiçbir şey kalmamış. Sadece tasnif çalışmaları devam ediyormuş. Bu, özellikle araştırmacılar için büyük bir müjde. Bundan daha güzel olanı ise bu kayıtlara dileyen herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi. Eğitim sınırı olmadan ilkokuldan bir kişi de, en üst düzey bir profesör de dijital arşivi kullanabilir.

 

İsteyen herkesin ücretsiz olarak ziyaret edebileceği bu müzeyi özellikle öğrencilerin ve tarih araştırmacılarının görmesi ve incelemesi, kültürel mirasımızın zenginliğini fark edebilmeleri için iyi bir fırsat. Yapılışında emeği geçen herkese yürekten sonsuz teşekkür ederim. Yeni arşiv binasının vatanımıza ve tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çekindiğimiz hatıra fotoğraflarıyla birlikte arşiv binasından ayrıldık.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ