logo

Tarihi evler bir bir yok oluyor!

Eğriçimen yaylasında 200 yıllık düğmeli evler bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle çürümeye terke dildi.. Ayakta kalmayı başaran evlerdeki antika değeri taşıyan islemeli kapı, pencere ve ahşap oymalarınada sahip çıkılamadı.

Koyulhisarın en eski yerleşim yerlerinden olan sonradan Koyulhisar  yaylası olarak kullanılan Eğriçimen yaylasında giriş yolu üzerinde bulunan ahşap evler bir bir yok oluyor. Artık kalmadı diyebiliriz.

Yeni binaların arasında, son bir gayretle ayakta durmaya çalışıyor yaylada bulunan eski kütük evlerimiz. Güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş öylece duruyor karşımızda. Ne de çok şey anlatmak istiyor?

Yaylamızın 0 eski halinden eser yok şimdi. İlçemizde ve köylerimizde olsun, geri kalan onlarca tarihi yapı, yok olmaya terk edildi. Eski köy evlerimiz, evlerimizde bulunan işlemeli kapı ve pencereleri, oyma pervazları, işlemeli gömme dolaplarıyla dikkat çeken evler bir bir yıkılıyor.

yayla

Hadi gelin o eski günlerimizi hatırlayalım.

Eski halinden eser kalmayan düğmeli evler, ilgisizliğin yanında hırsızların da hedefi olmaya başladı. Evlerdeki el emeği antika değere sahip kapı, pencere ve dolaplar sökülerek talan ediliyor.

Hep Birlikte İzleyelim..

http://www.dailymotion.com/video/xefehj_www-koyulhisar-com-sunar-koyulhisar_shortfilms

 

WWW.KOYULHİSAR.COM

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ