logo

Ünlü Fotoğrafçı Musa Pelit.

Hülasa, anlatmakta aciz kaldığımız bir düşler diyarının hayırhah ve aydınlık yüzlü yiğit evladıdır. Ünlü Fotoğrafçı Musa Pelit.

musa

Koyulhisar’ın yetiştirdiği ender İşadamlarımızdan. İstanbul’da ikamet eden ve Günay ahşap tasarım şirketi sahibi Musa Pelit… Belli ki içinde bir kor gibi sakladığı Koyulhisar sevdasını çok yakın arkadaşları ve sadece biz biliyoruz. ” Ama artık herkes biliyor ” … www.koyulhisar.com haber portalımızı ve yazılarımızı yakın takip ediyor. Sarıyer’de ikamet ediyor,Koyulhisarla yakından ilgilenen kendisini göstermeyen ender işadamlarımızdan sanal dünyanın iletişim köprüleriyle vuslata çevirmenin kavgasını veriyor. Haklıdır elbette, uluslar arası düzeyde iş yapan değerli bir abimiz. İşadamı olmak demek aynı zamanda estetik değerleri, geleneği, kültürü ciddiye almak demektir. Birleştirici ve aydın kimliği ile yüz akı olmayı başarmış. Musa Abi’ ye de, doğrusu bu yakışırdı. Koyulhisar’ın unutulmuş tarihini bizden iyi biliyor.

Zaman zaman kendisiyle bir araya geliyor ve tecrübelerinden istifade ediyorum. Uzun bir aradan sonra  bugün tekrar kendisiyle bir araya geldim. Sohbet o kadar güzeldi ki memleketimin her karesini her taşını bana sordu ordaymış gibi. Musa abi, sürekli gülümseyen yüzü ve bilge davranışlarıyla çevresine pozitif enerji yayıyor, herkesle dost bir yaşam sürüyor. Hayatını dinlediğimde anladım ki galiba ona yakın olmak, huzura da yakın olmaktı. Kendisiyle konuştukça sohbetin içinde kayboluyorum. Abim, dünyada en çok Musa abiye güvendiğini söylerdi kendisinden dinlemiştim. ‘’ Tabi Asker hatıralarını burada yazmıyorum ’’. Evet şu anda bende yakinen tanımış oldum abimin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha anladım. Yeri geldi madem söyleyelim, sevgili Musa abimizin yüreği sevgi ile doludur, neşelidir, tevazu ve tevekküle dayalı dünya algısı, her şeyi güzel gösterir ona…Güvenini kazanmanız yeter. Koyulhisar’dan ve köylülerinden uzaklaşarak İstanbul’a yerleşmiş olsa da, Sarıyer’in Köylerinde yaşıyor. Gönüllerden uzaklaşmayı hiç hiçbir zaman başaramamış…Kendisini gördüğünüzde sohbetini dinlediğinizde yüreğiniz ısınıyor. Musa Pelit “Fotoğraf benim için her zaman bir tutuku ve profesyonel bir iş oldu”. Her gün sizi motive edebilecek İnternet üzerinden facebook adresinden kendi çektiği profesyonel  harika resimler paylaşıyor. Mesleğini sorana marangozum diyor. Gerçekten de öyle. Musa abimin yaptığı her iş bana II. Abdülhamid Han, hazretlerini hatırlatıyor; manzara resimleri ve marangozluğa meraklıydı. Vakit bulduğunda kendisine has marangozluk atölyesinde çalışır, yaptığı birçok sedefli, oymalı eşyalar Yıldız’da saklanırdı. Sultan II. Abdülhamid’in 35 bin kareden oluşan fotoğraf koleksiyonu, bir zamanlar üç kıtaya uzanan varlığımızın belgesi niteliğinde. Sultan, diğer ülkelere yolladığı ‘özel çekim’ albümlerle ise Osmanlı’yı daha güçlü yansıtmıştı.  Musa Pelit’in yaşantısında ve mesleğinde benzerliği o kadar çok ki.

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ