logo

Vadi’nin En Yeşil İlçesi Koyulhisar!

Şehirleşme demek yalnızca yüksek binalar, modern mekanlar demek değil  tabikide! Memleketimin yüksek binalarla şehirleşmesini de istemiyorum doğrusu. Bunu unutmayın gelişirken doğadan kopmayan ve insanlara yeşil alanlar sunan şehirler  önem arz edecek. İyi bir planlama ile  memleketimizde gözümüz yeşilin her tonunu görmeye devam edecek. Vadi’nin en yeşil ilçesi, Doğa insana adeta gülümsüyor. İlçe  yaşayanlara huzur veriyor. Avrupa’da sükse yapmış şehirlerinin İlçelerin yanında daha az bilinen bir şehir olsa da Koyulhisar, görenlere beklediğinizden daha fazlasını veriyor. Unutmadan, Duman baba, teras tepenin manzarasının hakkını vermek için  bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

Vadi’nin en yeşil şehirlerinden biri sayılan Koyulhisar’a yeniden gören gözlerimizle farklı anlamlar katarak merhaba diyelim!

Son yıllarda görülüyor ki doğal bir turist şehri olmaya aday Koyulhisar. Kelkit Vadisi’nde son zamanlarda en çok ilgi gören İlçeler arasına girmeyi başardı. Koyulhisar Kuzey ile Güney,Batı ile Doğu arasında birleşim noktasında, önemli bir ilçe statüsünde akıllarımıza kazınan Eğriçimen yaylası cıvıl cıvıl yaşamına ve kendine has bir düzenine şahit oluyoruz. Yaşadığınızda siz de bizim kadar şaşıracaksınız. Yaylamıza bayılıyorum.

Eğriçimen Yaylası: Sivas`a 197 km, Koyulhisar ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır. Yayla ormanlar arasında güneybatıdan kuzeybatıya doğru uzanan bir vadinin içerisindedir. Vadinin yamaçları çam ormanlarıyla kaplıdır. Aşk Pınarı, Ayşem çeşmesi ile yedi gözelerden çıkan kaynaklar yayla içerisindeki gözeler le birleşerek 70 lt/sn bir akarsu oluşturmaktadır. Bu derenin yayla içerisinde kıvrıntı şekilde akışından ve derenin etrafının çayırlık oluşundan yaylaya Eğriçimen ismi verilmiştir. Bu derenin içerisinde bol miktarda kırmızı benekli alabalık bulunmaktaydı. Ancak yanlış avlanma sonucu balığın nesli tükenmiştir. Buz gibi suları, oksijeni bol havası ile ve altyapısının büyük bir bölümü tamamlanmış durumda. Yaylanın ilkbaharda yeşilliğine doyum olmadığı gibi, Sonbaharda renk cümbüşüne boğulan tabiat adeta insanı büyülemektedir. Eğriçimen yaylası, günübirlik ve hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Eğriçimen yaylası, kışın ise karın keyfini çıkarmak isteyenlerin ilgi odağı oluyor. Son 4 yıldır başlatılan bir etkinlikle kışında gözdesi olmaya devam ediyor.

Araç kirliliğinden ve gürültüsünden de arınmış bir ilçe. Doğal güzellikleri ile büyüleyen ve ” saklı cennet ” olarak bilinen… ” Saklı Şelale ”  Doğa burada güzelliğini cömertçe sergiliyor ve insanı adeta büyülüyor bu güzellik.Şehirden uzaklaşıp kafanızı dinlemek istiyorsanız,İster yayla havası, ister yayla havası memleketinizde huzura kucak açın. Hiç pişman olmazsınız, bizden söylemesi!

 

Mutlaka Okuyunuz!

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Koyulhisar sizi bekliyor!

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ