logo

18 Nisan 2014

Yeni dünyanın sanal efendileri

Matrix’in unutulmaz konusu az çok hepimizin aklındadır. Gerçekliğin bir üst katmanında sanal bir gerçeklik yaşıyoruz. Bizim neslimiz ve bizden önceki kuşaklar gerçek olmadığını biliyor bugün yeni nesiller bu sanal gerçekliğe battığı için gözlerini burada açtıkları için tüm gerçekliğin buradan ibaret olduğunu sanıyor. “Bilgi hala çok değerli” Gençlerin içinde olduğu kaybolduğu o sınırsız dünyadan söz ediyoruz evet internetten! Büyülü, cazibeli, global dünya söyleminin tam da onun aracılığıyla gerçekleştiği sanal bir illüzyon internet… “Martin Vargic, işte bu büyülü ve sınırsız dünyayı eski dünyanın ifade tarzıyla resmetmiş’’
Doğu ve Batı. Kendisinin deyişiyle eski ve yeni dünyalar… Eski dünyada yazılım ve oyun şirketleri yer alırken, haritanın yeni dünyasında Facebook ve Google gibi büyük imparatorluklar, sosyal ağlar ve bloglar yer alıyor.

Koyulhisar’ın ilk ve En büyük haber Portalı  www.koyulhisar.com 1998 yılında yayın hayatına başladı. Türkiye’de yayınlanan ilk haber sitesi.
90’lı yılların başından itibaren, adeta ücretsiz çalışan köleler olarak veri üretip birlikte büyüttüğümüz sanal dünya 2000’li yıllara geldiğimizde o kadar büyüdü ki kendisinden başka her şeyi görüntü alanımızdan uzaklaştırdı. Artık o bizi kullanmaya başladı. Bu yeni sanal dünya o kadar girift, o kadar karmaşık ki onu anlamak ya da onun içinde yaşayabilmek için bazı yöntemlere çok açık ihtiyacımız var.

Adeta referanduma dönüşen yerel seçimlerde internetin ne gibi sorunlar yarattığını gördük. Özellikle internetin sunduğu facebook, twitter ve YouTube gibi alanlarda. Sistem, homojen katılımcılardan oluşan kapalı ağlarda, duygu ve fikir paylaşımına imkân sağlayarak hayallerle gerçeklerin iç içe girdiği yeni bir dünya yaratabiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan siber âlemin bu özellik ve sınırlılıklarını çok iyi değerlendirdi.

Siber alanı sistematik olarak kullanan “sanal” rakipler bence ölçüyü kaçırarak büyük bir yanlış yaptılar. İnternette dolaşan, Sosyal Medyayı aktif kullanan gençlerimizi yanıltılar. Dışişleri Bakanı’nın makam odasını dinlemek, Suriye toplantısının ses kayıtlarını piyasaya sürmek hayati bir hata  “Devlet sırrını” hiçe saydılar. İnternette Sosyal Medyayı kullanırken Sanal âlemi yeni bir dünyayı anlatmak istedim. Uzun zamandır Devletlerden daha büyük yazılım ve donanım şirketlerinden bahsediliyor. Yeni dünyanın sanal efendilerini sizler daha iyi biliyorsunuz.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonrası Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu Bey’i, Kelkit Vadisi’nde Suşehri Belediye Başkanımız Fazlı Yüksel Bey’i, Koyulhisar Belediye Başkanımız Osman Epsileli Bey’i, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhal Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi hocalarımızı ziyaret edip, hasret giderdim. Ömrünü Cevize Adamış bir isim, tanıyanlar ona ‘ceviz adam! ismini yakıştırmışlar Prof. Dr. Yaşar Akça Bey’in misafiri oldum. Yeni seçilen Belediye Başkanlarımıza görevlerinde başarılar dileyerek İstanbul’a dönmek üzere Kelkit Vadisi’nden ayrıldım.

Selam ve Dua ile.

Share
#

SENDE YORUM YAZ