logo

Zamanında en iyi ve en ucuz ulaşım aracı olarak eşek tercih edilirdi.

Elbette o eski günlere geri dönmüyoruz…

 

esek

Eşek ve katır binek yahvanı olarak kullanıldığı gibi yük taşımacılığında hala önemini korumakta.

Şimdilerde şık ithal-lüks arabalarla gezmek bir gurur kaynağı ve sınıf sembolü haline geldi. Bu araçların eskiden her işe koşulan eşeklerin yerini aldığını söylesek herhalde yanılmış olmayız. Bazılarımız adeta bu aletler olmadan yaşayamaz, bunalımlara düşer noktasına geldiler.

Lüks arabalar sadece gereksinim değil, aynı zamanda sınıf sembolü oldu.

İnsanlar gördüğü yerde kendisini tutamıyor ‘’ Yahu sen hala eşekle mi fırına gidip geliyorsun ’’

Büyük şehirlerde vatandaş evinden markete aracıyla gidiyor. Bakın Koyulhisar’da ismini vermek istemediğimiz yaşlı amcamız nediyor; Bizim yaşlarımızda olanlardan  eski günlerini özleyenler var. ” Bu zenginliği bu bolluğu unutmayın ”. Çok şükür etmeliyiz çok. Biz bunları hayal edemezdik. İnsanlar şimdi araç kullanırken takılan gözlükler de en pahalısından.

Biz elimizde olanlarla yetinirdik.Hala öyleyiz belli olmuyor mu? Çok da mutluyuz. Büyük şehirlerde görüyoruz ki, insanlar birbirini yiyecek. Özellikle yoğun nüfus artışının yaşandığı ülke ve bölgelerde kan akıyor. Hem cahil ve bilgisiz insan sayısı çok. Biz Anadoluda çok ama çok mutluyuz. Bu bineğim bana yetiyor artıyor bile ihtiyacımı karşılıyor her gün fırına geliyor ekmeğimi alıyorum.

Anadolu insanı büyük kentlerde duramaz onlar bozulmamış eski Anadolu kültürüyle yaşamak istiyor yada daha az müdahale edilmiş köyler istiyorlar. Bugün baktığımızda köy denilen yerlerde yaylalarda evlerin kapılarında akla hayale gelmedik lüks araçlar park ediliyor.

Alt tarafı vatandaş bir noktadan diğerine gidecek. Değer mi yahu bu kadar savurganlığa? Anadoluda köyümde bir eşek bir kaç da inek bize yetiyor.

www.koyulhisar.com

Farkımız olsun..16 yıldır sizinle birliteyiz..

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ