logo

Eğriçimen Yaylası Beyaz Gelinliğini Giydi!

Koyulhisar’da vatandaşlar karın keyfini çıkardı! Anadolu’nun zirvesinde bulunan Eğriçimen yaylası…

Yeşilin beyaz ile buluştuğu Eğriçimen’den kış esintisi

Koyulhisar Eğriçimen yaylasına yağan kar, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Karın yağdığı bölgeye akın eden vatandaşlar bol bol fotoğraf çektirip, kar topu oynamanın keyfini yaşadı. Fotoğraflar Hürol ÖZKAHRAMAN’dan.

Anadolu’nun zirvesinde bulunan Eğriçimen yaylası…Yeşilin beyaz ile buluştuğu Eğriçimen’den kış esintisi.

Eğriçimen Yaylası, görenleri kendine hayran bırakıyor. Yayla, ilkbahar ve yaz, kış mevsiminde yerli ve yabancı turistler ile piknikçilere ev sahipliği yapıyor.
Koyulhisar ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan ve ismini, içinden geçen kıvrımlı dereden alan Eğriçimen Yaylası, doğal güzelliğiyle ziyaretçileri cezbediyor.  Etrafı çam ormanlarıyla kaplı yayla, ilkbaharda yeşil örtü ile sarı ve beyaz papatyalarla süsleniyor. Kışın Eğriçimen Yaylası Beyaz Gelinliğini Giyiyor. Kış aylarında kimsenin olmadığı yaylaya, yazın gurbetçiler ve piknikçiler geliyor. Eğriçimen Yaylası, doğa severler tarafından tercih edilen bir yayla. Koyulhisar’da Eğriçimen’in yanı sıra Kengercik, Arpacık, Ardıçalan, Handüzü, Kalınpınar, Topalan, Sarıçiçek ve Böhürce yaylaları da bulunuyor. Yayla açısından zengin olan İlçemiz, ormanlarımız memleketimizin akciğeri görevini görüyor. Kar yağışı sonrası evler beyaza büründü.

Eğriçimen Yaylası: Sivas`a 197 km, Koyulhisar ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır. Yayla ormanlar arasında güneybatıdan kuzeybatıya doğru uzanan bir vadinin içerisindedir. Vadinin yamaçları çam ormanlarıyla kaplıdır. Aşk Pınarı, Ayşem çeşmesi ile Yedigözelerden çıkan kaynaklar yayla içerisindeki gözelerle birleşerek 70 lt/sn bir akarsu oluşturmaktadır. Bu derenin yayla içerisinde kıvrıntı şekilde akışından ve derenin etrafının çayırlık oluşundan yaylaya Eğriçimen ismi verilmiştir. Bu derenin içerisinde bol miktarda kırmızı benekli alabalık bulunmaktaydı. Ancak yanlış avlanma sonucu balığın nesli tükenmiştir. Buz gibi suları, oksijeni bol havası ile ve altyapısının büyük bir bölümü tamamlanmış olduğundan buraya bir şehir havası vermektedir. Yaylanın ilkbaharda yeşilliğine doyum olmadığı gibi, Sonbaharda renk cümbüşüne boğulan tabiat adeta insanı büyülemektedir. Eğriçimen Yaylası, günübirlik ve hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Eğriçimen Yaylası, kışın ise karın keyfini çıkarmak isteyenlerin ilgi odağı oluyor. Son 4 yıldır başlatılan bir etkinlikle kışında gözdesi oldu.

Ormanlarıyla ünlü Eğriçimen Yaylası’nda çam ağaçlarıyla kaplı tepeler, kış mevsiminde beyaza bürünerek ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Yaylada ahşap eski yayla evleri, karla kaplı ormanlarla bütünleşerek muhteşem görüntü oluşturuyor.

Yaylaya gelen ziyaretçiler, yaklaşık 60 santimetreyi yer yer 1.5 m bulan karda kar topu oynayarak, karda kızak, naylon veya şambrelle (otomobil iç lastiği) ile kayarak karın keyfini çıkarıyor.

www.koyulhisar.com Genel yayın yönetmeni Selim EFE ‘nin girişimleriyle yaylaya kurulan Turkcell baz istasonu sayesinde ” İnternet ” ve cep telefonları çekmektedir, yaptığı açıklamada Türkiye’de ender güzellikte tabiat yapısına sahip Eğriçimen Yaylası’nın, yılın 12 ayı turizme hizmet verebileceğini, yaz kış ziyaretçilerini mutlu edebileceğini söyledi.

Eğriçimen Yaylası’nın doğal güzelliklerinin  yanı sıra mevsimsel güzelliklerinin ilgi çekici olduğunu ifade eden Efe, ” Yayla yolununda Koyulhisar Belediyesi’nin iş makineleriyle sürekli kar temizliği yapılıyor. Yol 24 saat ulaşıma açık tutuluyor. Ziyaretçileri bu güzellikleri görmeye davet ediyorum ” dedi.

Haber:Selim EFE         

Fotoğraflar: Hürol ÖZKAHRAMAN

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ