logo

Bakan Yılmaz’dan 509 bin dinlemeye sert tepki

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yürütülen soruşturma çerçevesinde iki yılda 509 bin 516 kişinin dinlendiğinin belirlenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

bakan

İsmet Yılmaz, “Bunu vatandaşın vicdanına bırakıyorum. Bu sayı, makul bir sayı değil. Bizde bir ölçü kaçmış” dedi.

Yılmaz, Balıkesir’de, İmam-ı Birgivi Camisi’nde cuma namazı çıkışı AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye nüfusunun 76 milyon civarında olduğunu hatırlattı.

Dünyada nüfusu 76 milyon dolayındaki ülkeler ile Türkiye’deki dinlemelerin karşılaştırılması gerektiğini belirten Yılmaz, “Bunu vatandaşın vicdanına bırakıyorum. Bu sayı, makul bir sayı değil. Bizde bir ölçü kaçmış. Dolayısıyla bu ölçü inşallah önümüzdeki dönemde rayına oturur diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Her adımda demokrasi çıtasını yükseltmek istediklerini vurgulayan Yılmaz, bu dinlemelerin birçoğunun istihbarat amaçlı, kimisinin de suç örgütü kapsamında yapıldığını söyledi.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırıldığını anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Dinlemeler şöyle oluyor; sizin telefon numaranızı veriyorlar, bir terör örgütü üyesi olarak gösteriyorlar ve iki yıl dinliyorlar. Bir kimseyi üst üste iki yıl dinlerseniz, gece gündüz, önden arkadan bir şeyler keserken mutlaka bir suç bulursunuz. Dolayısıyla çıkan yasayla bu dinlemelere bir yasal süre getirildi. Ayrıca dinlemek istediğin kişinin o telefonla bir kaydının, bir bağlantısının yani hukuki bağının mutlaka gösterilmesi gerekir. Bu, hukuk düzeninin geçmişteki eksikliklerinden kaynaklandı. İnşallah bu süreç içinde eksikliklerimizi gidereceğiz, tam demokratik ve ileri bir Türkiye’ye ulaşacağız.”

Kaynak: AA

Share
#

SENDE YORUM YAZ