logo

Erdoğan, F klavye ‘mesajını’ tazeledi :

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Bilimler Akademisi Ödül Töreni’nde konuştu. 14 yılda Türkiye’nin bilimde ilerlediğini ama henüz yeterli olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde kamu kurumlarına F klavye kullanma talimatı verdiğini ancak sonuç alınmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı, Erdoğan ‘’ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ” düzenlenen Türkiye Bilimler Akademisi ödül töreninde konuştu.

Her medeniyetin kendi ‘teknolojisini, değerini ve kültürünü’ üretmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, iki örnek verdi: “TÜBİTAK’ın ürettiği Pardus’ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı. Aynı şekilde başbakanlığım döneminde kamu kurumlarında F klavye kullanılması talimatı verdim ama bir netice elde edemedik. Neden bu teknolojiyi üreten biz değiliz. Reddiye bizde asla yoktur. Biz, geçtiğimiz 14 yılda bilime, bilim insanlarına, bilimsel çalışmalara verdiğimiz önemle bu konuda çok önemli mesafe kat ettik.”

 

‘’ İlk sinyal, AK Parti İstanbul Milletvekili, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem’den gelmişti ‘’

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ( TDED ) Genel Başkanı Ekrem Erdem, geçen yıl yaptığı açıklamada, 2017’den itibaren kamu kurumlarının F klavye kullanmaya başlayacağını söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım’ın ulaştırma bakanı ve Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde F klavyeyle ilgili önemli adımlar atıldığını aktaran Erdem şöyle devam etmişti: “ F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Avro, dolar simgesi vardı TL’nin yoktu, onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek.”

AK Partili Ekrem Erdem’den Q klavye yerine F klavye önerisi

 

www.koyulhisar.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ