logo

Access denied.
29 Ağustos 2018

Bal Peteğinde Türkçe ” Allah Yazısı ” Görenler Hayrete Düşüyor!

Arılar Bal Peteğine Türkçe ” Allah ” Yazdı.

 

İlçemizde öğretmenlik yapan, Okul Müdürümüz Ali İhsan YELER’in arı kovanından çıkan bal peteğinde Türkçe ‘Allah’ isminin çıkması görenleri hayrete düşürdü. Yaz dönemlerinde yaylalarımızda, 25 yıldır arıcılık yapan  Ali İhsan YELER’in kovanlarından bir tanesinden çıkan ve üzerinde ” Allah ” yazan bal peteği görenleri hayrette bıraktı. 

Arı peteğinde ‘Allah’ ism-i celalinin yazılmış olduğunu haber alan Koyulhisar halkı ve civar köylüler, peteği görmek için Kösedağ eteklerinde bulunan 1600 rakımlı Çiçeközü Köyü’ne akın etti. 25 yıldır arıcılık yapan Ali İhsan YELER, kendi ihtiyacı kadar yakın dost ve arkadaşlarının bal ihtiyacını karşılamak için doğal tam organik  5 aydan beri her yıl getirdiği Kösedağ eteklerinde 1600 rakımda bulunan Çiçeközü Köyü dağlık alanda bal üretimi yaptığını belirtti.

YELER, arıların bal yaptığı petekleri kontrol ederken Türkçe ” Allah ” yazan peteği gördüğünü söyledi. 25 yıllık arıcılık mesleği boyunca ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirten Ali İhsan YELER, şunları ifade etti:

“Petekteki yazının ne kadar bir zamanda oluştuğunu tahmin edemiyorum. Tahmin söylemem mümkün değil ama 5 ay içinde gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Daha önce yumurtada, hayvanlarda, doğada bu olayların yaşandığına şahit oldum. Ama arı peteğinde Türkçe yazılı ilk defa gördüm. Memleketimizde bu ilk oldu.  Allah’ın insanoğluna bir işareti ve bir lütfudur. Diye düşünüyorum. Bu olayı duyan Koyulhisar halkı ve civar köylüler peteği görmek için yanımıza geliyor. Hatıra kalsın diye bol bol fotoğraf çektiriyorlar. Bu peteği satmayı düşünmüyorum. İnsanlara ibretlik olsun diye saklayacağım. Memleketimizde de arıların aşka gelip Allah’ı zikrettiğine şahit olduk. Kelimeler bunun için yetersizdir.  Allah’ın bir takdiridir diye düşünüyorum.” dedi.

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ