logo

KOYULHİSAR’DA HEYELAN RİSKİ DEVAM EDİYOR!

Rize’de yaşanan sel ve heyelandan sonra dikkatlerinizi  Koyulhisar’a çekmek istedik. 12 yıl önce Koyulhisar’a bağlı Sugözü Köyü Kuzulu Mahallesi’nde 17 Mart 2005 tarihinde yaşanan heyelanda mahalle toprak altında kaldı 15 kişi hayatını kaybetmişti. Yağışlar sonrası İlçemizde heyelanların yaşandığına defalarca şahit olduk…

Koyulhisar Emniyet Amirliği’nin ve İlçe Jandarmanın bulunduğu Camikebir mahallesi Kızılyeri mevkiinde, sürekli yaşanan heyelan sonucu bölge heyelan riski altında yaşamaya devam ediyor!

 

Riskli bölgede 2011 yılında  şehitlik parkı yapılmaya başlandı. Haber detayları

https://www.haber3.com/guncel/koyulhisarda-heyelan-riski-devam-ediyor-haberi-866844

 

Bölgemizde yaşanan heyelanlar haberimizde mutlaka okuyun, Koyulhisar altından Kelkit çayı kadar güçlü bir su akıyor.  Koyulhisar temi mahallesi heyelanı buna işaret.

En büyük 15. nehir Koyulhisarın altından akıyor!

Sosyal medya hesabımızdan bugün paylaştığımız o yazımız;

“ İstanbul ve İzmir iklim değişikliği yüzünden en çok mali kayba maruz kalacak ilk üç şehir arasında gösteriliyor. ”
Dünyanın çeşitli yerlerinde yağış miktarları değişti, kimi bölgelerde fırtına ve sel olayları arttı. Küresel ısınma ve iklim değişiminin Türkiye’de etkilerini görmeye başladık. Daha fazla sıcaklık daha fazla nem, daha fazla nem daha fazla yağış demek. Yalnız bu durum bununla kalmıyor ve artan nem yağışların sadece miktarını değil gücünü de artırdığını gözlemliyoruz. şiddetli yağışlar sellerin yanı sıra, heyelan ve erozyonu da artıracak. Kentlerde iklim değişikliği ile ilişkili riskler artıyor. Orta ve Doğu Karadeniz’de beklenen aşırı yağışlar nedeniyle sel ve heyelan tehlikesini görmekteyiz. Şimdiden çok ciddi önlemler alınmalı. 12 yıl önce Koyulhisar’a bağlı Sugözü Köyü Kuzulu Mahallesi’nde 17 Mart 2005 tarihinde yaşanan heyelanda mahalle toprak altında kaldı 15 kişi hayatını kaybetmişti. Yağışlar sonrası İlçemizde heyelan riski oldukça yüksek. Temi mahallesinde toprak kayması sonucu mahalle boşaltılmıştı.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ