logo

06 Şubat 2014

Kuraklık Tehlikesi Kapımızda!

Koyulhisar’da kuraklık endişesi kapıda…

kuraklık

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinde kışın beklenen yağışların yağmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşanıyor. Aynı endişe Koyulhisar ve Kelkit Vadisi içinde geçerli.

Türkiye’de 2014 yılında yağışlarda yüzde 25 ile 50 oranında azalma meydana gelmesinin beklendiği bildirildi. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin her yıl biraz daha fazla ilçemizde ve Kelkit Vadisi’nde görmekteyiz.  Küresel ısınmanın çok ciddi boyutlara ulaştığını hep birlikte gözlemliyoruz. Ekinler için Anadolu’ya sürülen topraklara buğday için kar lazım. Buğday demek Un demek, Un demek Ekmek demek. Elbette bağ ve bahçeler için su lazım. Oysa eylül, ekim, kasım, aralık normalde en çok yağış olan zamanlardır. Ama bu ayların üçte biri ilçemizde kurak geçti, bu da endişelenmek için yeterli değil mi. İlçemiz merkezinde üç farklı su kaynakları kullanılmakta. En iyi su olduğu söylenen tarihi çeşme ve Örnek kasap yanında bulunan kalınpınar suyu.. Yaz döneminde bahçe sulama suyu yetersiz geliyor bahçe yapan insanlar bu durumdan oldukça şikayetçiydi.

Geçtiğimiz yaz eğriçimen yaylasında konaklayan İsmail Uluocak Evin’de susuz kaldığı için yaylada kalamadığını açıkladı. ” İnşallah bu yaz yaylamızda susuz kalmayız ” diyerek susuzluğa dikkat çekmiş. Bana bu mesajı  6 ay kadar önce göndermişti biz o tarihlerde haberleştirememiştik, bugün haberine yer verdik.

www.koyulhisar.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ