logo

Bayram yok sattı, bilet bulunamıyor!

Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda resmi tatilin pazartesi, salı ve arifeye gelen Çarşamba gününü de kapsayacak şekilde uzatılacağı ifade edildi.

Bayramın kazananı yine ulaşım sektörü olacak. Otobüslerde yer yok, ek seferler geliyor.

3

15 Eylül’de yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında toplantısında resmi bayram tatili uzatılacak. Müjdeli haberi Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Vahdet gazetesine verdiği röportajda açıkladı.
TATİL 9 GÜNE ÇIKACAK

Yalçın Topçu, ” Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda resmi bayramın pazartesi, salı ve arifeye gelen Çarşamba gününü de kapsayacak şekilde uzatılacak” dedi.

Böylelikle hafta sonu tatili de dahil edildiğinde Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak.


     

Emre Durmuş  ” Bayram tatilinde yola çıkacaklar dikkat edin” 

Kurban Bayramı nedeniyle yolculuğa çıkacak olan araç sürücülerini Hisartur kaptanlarından Koyulhisarın sevilen ismi Emre Durmuş uyarıyor:  “ Birkaç küçük noktaya dikkat edin, bayram tatiliniz zehir olmasın.” Otobüsleri tercih etmeniz birinci önceliğim.

Geçtiğimiz yıl yollarda kazaları Arefe günü itibariyle görmeye başladık. Geçtiğimiz yıl resmi rakamlara göre 92 kişinin öldüğü, 657 kişinin yaralandığı bayram tatilinde 2015 yılında  Söz konusu kazalarda 86 kişi hayatını kaybederken 711 kişi de yaralandı.
Tüm bu veriler gösteriyor ki özelikle yorgun ve kurallara uymadan araç kullanımının şakası ve telafisi yok. Bu nedenle de özellikle de şehirlerarası yollarda araç kullanırken kurallara ve trafik işaret ile işaretçilerine uymak büyük önem arz ediyor.
Tatilde yola çıkacaklar için birkaç küçük ancak hayati öneme sahip nokta hatırlatmak isterim.
– İlk olarak seyahatinize, bakımı yapılmış araç ile çıkarak güvenli bir başlangıç yapabilirsiniz. Araç hareket etmeden önce tüm yolcuların emniyet kemerlerini takması ve aracın havalandırma sisteminin sizi üşütmeyecek kadar soğuk, terletmeyecek kadar sıcak olmasına dikkat edin. En önemlisi araç içinde tartışma konuları açmayın.
– Yaz aylarında olmamız nedeniyle yola ya sabah erken saatlerde ya da yakın yerler için akşam üstü çıkmak sürüşün daha kolay geçmesini sağlar. Öğlen güneşin etkilerinin maksimum düzeyde olduğu sırada araç kullanmak sürücü için daha yorucu olacağı gibi yolcuların da daha zorlu şartlar altında seyahat etmesine neden olur. Işığın asfalt üzerinde kırılması nedeniyle görüş açınız bozulur.
– Görüşü kısıtlamayacak koyuluktaki güneş gözlükleri görüşe olumlu katkı sağlarken, numaralı camlarda colormatic özellik de benzer bir etki yaparak sürücünün görüşünü iyileştirir.
– Araçta çocuk varsa, onların yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı. Otomobilde çocukları mutlaka çocuk koltuğunda seyahat etmeleri sağlanmalı.
– Bir sürücünün toplamda en fazla 8 saat araç kullanması önerilirken her 2 saatte bir kısa molalar verilmesi ve araç içinden çıkarak kan dolaşımının düzenlenmesi çok önemli.
– Molalarda mutlaka camların temizliği yapılmalı. Gerek cama yapışan sinek vb., gerekse tozlar nedeniyle sürücünün görüş açısında kayıplar olabilir. Bu nedenle mutlaka tazyikli suyla camlar temizlenmeli ve leke bırakmayacak şekilde kurulanmalıdır… Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi, direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmaması ve direksiyon başında sigara içilmemesi de son derece önemli.
 – Gece yolculuk edeceklerin araçların aydınlatma sisteminin iyi şekilde kontrol etmesi ve camların temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.
– Herhangi bir kazaya karışılması ve rastlanması durumunda, öncelikle soğukkanlı olmak ve çevre ile kişilerin emniyetinin alınması, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirlerin alınması hem sizin hem de kazaya karışan diğer insanların güvenliği için önemlidir. Ayrıca böyle bir durumla karşılaşılması durumunda 155 Polis İmdat ve 112 Acil Servis’i arayarak gerekli desteği alabilirsiniz. Kazasız güzel bir bayram diliyorum.

www.koyulhisar.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ