logo

Memecan’dan Büyük Başarı

Türk-Amerikan Dostluk Grubu’nun Başkanvekili olarak hemşerimiz Mesude Nursuna Memecan temsil etti.

memecan
ABD Kongresi’nin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nde, 17 Amerikan milletvekilinin katılımıyla, “Türk-Amerikan Dostluk Grubu” kuruldu. Grubun başkanvekilliğini ise hemşerimiz AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan yaptı.

Ermeni ve Yunan lobilerinin uzun yıllardır sürdürdüğü Türkiye karşıtı girişimlere karşılık, Kongre’de ilk kez böyle bir grup oluşturuldu.

Türk-Amerikan Dostluk Grubu, Demokrat Parti Florida Milletvekili Robert Wexler, Cumhuriyetçi Parti Kentucky Milletvekili Ed Whitfield ve Cumhuriyetçi Parti Texas Milletvekili Kay Granger’ın ortak girişimiyle kuruldu. Dostluk grubunda, Ermeni soykırımı tasarısının geçen yıl Temsilciler Meclisi’nde ele alındığı sırada, Türk tezlerine destek çıkan Musevi asıllı Demokrat Parti California Milletvekili Tom Lantos ile Cumhuriyetçi Parti Indiana Milletvekili Dan Burton da bulunuyor.

Amerikan Kongresi’nde, Türkiye aleyhindeki girişimlerde işbirliği yapan Yunan ve Ermeni lobilerine nazaran daha küçük bir grup olan Türk-Amerikan Dostluk Grubu’na, zamanla başka milletvekillerinin katılmasına çalışılacak. Kongre’de bir ülkenin dostluk grubunun olması, o ülkeye ilişkin Amerikan politikalarının şekillenmesinde önemli rol oynuyor.

Türk-Amerikan Dostluk Grubu’nun kurucu milletvekilleri, ortak açıklamalarında, “Türkiye önemli bir dost ve müttefiktir. Biz, Kongre’de ikili ve bölgesel konulara ilişkin dostluk grubu oluşturulması zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu grup, Türkiye hakkındaki bilgileri açıklığa kavuşturma işlevi görecek, ABD ve Türkiye arasında daha iyi ilişkilerin oluşturulmasında ve iki ülke hükümetleri arasında önemli siyasi konulara ilişkin mesajların ulaştırılmasında hizmet verecektir. En önemlisi, dostluk grubunun rolü, bizim, Türkiye’nin Amerikan yönetimi içinde ve Kongre’de iyiliği için verdiğimiz güçlü desteği göstermektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Türkiye ve ABD için önemli olan bölgesel güvenlik, savunma, enerji, ticaret, turizm ve kültür gibi konuların Kongre’de canlı tutulmasına çalışılacağı da belirtildi.

“Endişe Etmeyin”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner de 60 yıldan fazla süredir iki ülke arasındaki dostluğu, daha da ileriye götürmekten mutlu olduklarını anlattı. Geliştirdikleri işbirliğinin, her iki ülke halkına da yarar sağladığını belirten Boehner, bu ilişkiyi daha da ileri götürmeye çalışacaklarını kaydetti. Boehner, iki ülke halkı açısından bu işbirliğini geliştirmenin önemine dikkati çekti. Türkiye’nin, uluslararası konularda, özellikle Irak, Afganistan, Suriye konusundaki çalışmalarında kendilerine verdiği desteğe minnettar olduklarını kaydetti.
Ermeni sorununun, Türkiye’ye yapılan en büyük bühtan olduğunu dile getiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Türkiye ile ABD ilişkilerinde büyük bir yük oluşturduğunu belirtti. Çiçek; “Parlamentolar, bugünü ve geleceği inşa etmeli, geçmişi tarihçilere bırakmalıyız. Parlamentolar tarihi olaylarla ilgili karar verme sürecini başlatırsa, bu barışa, dostluğa, ikili ilişkilere zarar verir” diye konuştu.

Hemşerimiz AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretinde Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanvekili olarak Sivas’ı temsil etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sivas Lonca Gazetesi // HB

Share
#

SENDE YORUM YAZ