logo

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Sivas’ta Toplandı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği 2. İstişare toplantısını Sivas’ta Sivas Termal Otel’de gerçekleştirdi.

 

0002

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği birincisini Afyon’da gerçekleştirdiği istişare toplantısını bu yıl ikincisini Sivas Termal Otel’de düzenlendi. Genel Başkan Ekrem Erdem’i otel girişinde Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Erdal KARACA, Sivas Termel Otel Genel Müdürü Selçuk KUZU karşıladı.

 

9

2008 yılında “ Dilimiz Kimliğimizdir ” diyerek kurulan ve o günden bu yana gerçekleştirdikleri çalışmalar ile dil üzerine düşünmeyi amaçladıklarını ispatlayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, 2016 yılı itibariyle 19 şube ile faaliyetlerine devam ediyor. 4 – 5 ve 6 Kasım 2016 Sivas termal otelde gerçekleştirilen istişare toplantısına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Sivas Valisi  Davut Gül, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel birçok ilin dernek temsilcisi ile davetliler katıldı.

63

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği genel başkanı Ekrem Erdem, yaşamının büyük bir bölümü siyasi hayatın koşuşturmacasında geçen bir isim. Bu alanda çok önemli görevleri de üstlenen Ekrem Ekrem, aynı zamanda kendisini dil çalışmalarına adamış bir Türkçe âşığı.

 

178

Toplantının açılış konuşmasını  TDED Sivas Şube Başkanı Alper Duran yaptı. Derneğin Sivas’ta gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Daha sonra konuşmalarını gerçekleştiren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ da derneğin önemine vurgu yaparak kültürün bir parçası olan dilin korunması gerektiğine işaret etti. TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem ise derneğin kuruluş aşamalarını ve ülke genelinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Derneğin Genel Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Erdem, yabancı sözcüklerden dilimizin temizlenmesi gerektiğine ifade ederek, öğretmenlere dilin doğru kullanılmasına yönelik eğitim verilmesini istedi. Sancaktepe Belediye Başkanı Sayınİsmail Erdem’ de yerel yönetim olarak ilçede yürüttükleri çalışmaları anlatarak f klavyeyi kendilerine bağlı tüm birimlerde kullanmaya başladıklarını söyledi. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız ise Türkçe’nin Anadolu’da dinin anlaşılmasındaki üstlendiği role dikkat çekti.  Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da ilimizde yabancı kökenli reklam levhalarından daha fazla vergi alındığını hatırlatarak, belediye bünyesinde bulunan birçok levhanın da yabancı sözcüklerden arındırıldığını vurguladı. Sivas Valisi Davut Gül ise derneğin eğitim kurumlarına önemli katkılar sağladığına dikkati çekti. Vali Gül, “ Türkiye’nin güvenliği Türkçe ile başlıyor. Türkçe bizim bayrağımız. Türkçe giderse Türkiye gider ” dedi. Dünya’da küreselleşmenin zararlarına vurgu yapan Valimiz Gül, “ Türkçeye sahip çıkamazsak her anlamda bunun zararlarını hep birlikte görürüz. Milleti de devleti de kaybederiz. Onun için derneğimiz önemli bir görev üstlenmiş ve bunu da başarıyla yerine getiriyor.” diye konuştu. Son olarak kürsüye gelen Derneğin Onur konuğu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ da eğitimin ve dilin önemine vurgu yaparak, iyi yetiştirilmiş nesillerin vatansever olması gerektiğini ancak sadece okullarda eğitim verilmediğini, aile ve çevrenin de bunda büyük rol oynadığını ifade etti. Dil ve Edebiyat Derneği’nin dilin korunması ve yabancı sözcüklerden arındırılması adına güzel hizmetler verdiğini aktaran Bakan Yılmaz, f klavyenin bu süreçte tüm devlet dairelerinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir gençlik istediklerini ancak vatan hainlerinin her zaman ülkede kol gezdiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, “Temel değerlerimizi iyi vermeliyiz. Bunun için en büyük bütçe bakanlığımıza aktarılmaktadır. Eğitimde şu an büyük başarılar sağlamaktayız. Ülkenin gelişmesi ve kalkınmasın da hiç şüphesiz eğitimin rolü büyüktür. Onun için okul öncesi eğitimi de zorunlu hale getireceğiz. Tekli eğitimi de sağlayacağız.” dedi.

58

Konuşmaların ardından istişare toplantısına geçildi.

 

Toplantıya katılan şubeler de gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi. Yaptıkları kurslar, eğitim programları, konferans ve söyleşiler, izledikleri yöntem ve teknikler hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Diksiyon kursları, edebiyat atölyeleri, resim ve kaligrafi kursları, geziler, sempozyumlar gibi çeşitlilik arz eden etkinliklerini tanıtan şubeler, yapacakları programlarda ortak hareket etme kararı aldılar. Şubelerin çıkardığı dergiler ve kitaplar da program boyunca tanıtıldı.

Ankara, Çorum, Amasya, Osmancık, Tokat, Sivas, Kahramanmaraş, Mersin, Kocaeli, Gebze, Karaman, Konya, Yozgat, Manisa şubelerinin de sunumlarıyla katkıda bulunduğu toplantı, sonuç bildirgesi ile sona erdi. Her yıl bir kez bu tür bir toplantı tertipleme kararı ile Sivas gezisinin ardından program sona erdi. Sivas gezisinde Dünyanın en önemli mimari yapıtları arasında kabul edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa sonrasında Kangal Balıklı göl ziyaret edildi. Ekrem Erdem’i gören hemşehrileri hatıra fotoğrafları çekindi. Üç gün süren Sivas programı dolu dolu geçti.

Hatıra fotoğrafları çekinildi. 

Basına açık gerçekleştirilen istişare toplantısına çok sayıda yerli ve ulusal basın yoğun ilgi gösterdi. Sivas’ın önde gelen medya kuruluşları programı an ve an takip etti. Ekrem Erdem’den Sivas Termal Otel’e ve Personeline açık teşekkür.

10

Sayın Ekrem Erdem, 4-5-6 Kasım Sivas Termal Otel’de gerçekleştirilen istişare toplantısı  için Otel içerisinde çok içten bir samimiyetle karşılandığını, toplantılar boyunca yaptığımız hizmetlerden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Otel Genel Müdürü; Selçuk KUZU ” Bu övgüyü çalışma arkadaşlarımla paylaştım. Hepimiz büyük gurur duyduk. Ekrem Erdem bizim ağabeyimiz ” Kendisiyle çalışmalarıyla gurur duyuyoruz ” Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin Genel Başkanı Ekrem Erdem Bey’in, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem Bey’in ve Yönetiminin otelimiz içinde konaklaması, toplantılar tertip etmesi bizim için büyük mutluluk ve onur verici.

70

Sivas Termal Otel Genel Müdürü Selçuk KUZU, Başkanımız  Ekrem Erdem ve yönetimi “Otelimizde üç gün kaldı. Arkadaşlarıyla birlikte yoğun çalışma içinde  olduğuna şahit olduk. Ülkemiz ve milletimiz için  Sivas için önemli hizmetlerin yapıldığını gözlemledik. Yoğun olduğunu biliyorduk ancak bu kadar yoğun çalıştığını görmemiştim. Çok yoğun çalıştılar…Toplantılar gece geç saatlere kadar sürdü. Yemeklerimizin  hizmetlerimizin çok beğenildiği başkanımızın ve yönetiminin övgüsüne mazhar olduk. Bizim için çok önemli bir tecrübede oldu. Türk misafirperverliğini  Sivas Termal otel farkını göstermek için elimizden geleni yaptık. Personelimizde çok özverili çalıştı.” sözlerine yer verdi.

 

www.koyulhisar.com

Selim EFE

Share
#

SENDE YORUM YAZ