logo

“ Vargit Çiçekleri ” Açtı!

Koyulhisar yaylalarında “ Vargit Çiçekleri ” Açtı!

Koyulhisar yaylalarında, özellikle Eğriçimen, kalınpınar handüzü yaylasında mor beyaz renkte çiçek açan vargit diye  bildiğimiz eski yıllardan bugünlere uzanmış bir gelenek bu çiçekler görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Koyulhisarın en önemli yaylalarından birisi olan Eğriçimen yaylası’nda açan vargit çiçekleri doğayı süslüyor. Görenleri adeta büyülüyor. Yaylalarımızda her ilkbahar ve sonbaharda açan vargit çiçekleri ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Her mevsimi bir başka güzel. Yayla sakinlerinden Tozcan A. Ş firması kaptanlarından Azmi Karabulut, Eğriçimen yaylasında açan vargit çiçeklerinin doğal güzelliğinin başka hiçbir yerde olmadığını vurgulayarak, Dünya’nın birçok ülkesini gezdiğini ancak böylesine bir güzellikle karşılaşmadığını belirtiyor.Bu fotoğraf karelerini geçtiğimiz yıl bizlerle paylaşmıştı.

Vargit çiçeklerinin tekrar açtığını öğrendik.

1

Azmi Karabulut, geçtiğimiz haftalarda kalp ameliyatı oldu sağlık durumu çok daha iyi. “ Eğriçimen yaylamızda vargit çiçeklerini ilk bize anlatan isim. Başka hiçbir yerde olmayan bu doğal güzelliği herkesin görmesi istiyoruz . Mor ve beyaz renkte açan vargit çiçeklerinin yaylacılar için önemli bir yeri var. İlkbaharda açan vargit çiçekleriyle yaylalara çıkan yaylacılar, sonbaharda açan vargitlerle yayladan dönüş hazırlığına başlıyor. Yaylada bu çiçekler açtığında kış kapıda demektir. Kar yağmaya sayılı günler kalmış demektir.

Kışın  habercisi olarak adlandırılan ’’ güz çiğdemi ‘’ toprak üstünü süslemeye başladı. Yöremizde, ’’ vargit ‘’, ’’ döngeri’’, ’’yıkılgit’’ ve ’’sonsevda” ”  sevdagülü ” gibi isimleri ile anılan bu çiçek, kışın habercisi olarak biliniyor. Bu çiçeklerin açması demek. Yükseklere her an kar düşebileceği anlamına geliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ