logo

Yağmur sonrası gökkuşağı hayran bıraktı

Eğriçimen yaylasında, aniden bastıran sağanak yağmurun ardından ortaya çıkan gökkuşağı görenler tarafından fotoğraflandı.

 

Kısa süren yağışın ardından açan güneş ile birlikte ortaya gökkuşağı çıktı.

Renkleri ile görenleri hayran bırakan gökkuşağını vatandaşlar, cep telefonları ile görüntüleyerek ölümsüzleştirdi.

Sivas’ın Koyulhisar ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan ve ismini, içinden geçen kıvrımlı dereden alan Eğriçimen Yaylası, doğal güzelliğiyle ziyaretçileri cezbediyor.Etrafı çam ormanlarıyla kaplı yayla, ilkbaharda yeşil örtü ile sarı ve beyaz papatyalarla kaplanıyor. Her mevsim ayrı bir güzellik sergiliyor.

Eğriçimen Yaylası: Sivas`a 197 km, Koyulhisar ilçe merkezine 17 km. uzaklıktadır. Yayla ormanlar arasında güneybatıdan kuzeybatıya doğru uzanan bir vadinin içerisindedir. Vadinin yamaçları çam ormanlarıyla kaplıdır. Aşk Pınarı, Ayşem çeşmesi ile Yedigözelerden çıkan kaynaklar yayla içerisindeki gözelerle birleşerek 70 lt/sn bir akarsu oluşturmaktadır. Bu derenin yayla içerisinde kıvrıntı şekilde akışından ve derenin etrafının çayırlık oluşundan yaylaya Eğriçimen ismi verilmiştir. Bu derenin içerisinde bol miktarda kırmızı benekli alabalık bulunmaktaydı. Ancak yanlış avlanma sonucu balığın nesli tükenmiştir. Buz gibi suları, oksijeni bol havası ile ve altyapısının büyük bir bölümü tamamlanmış olduğundan buraya bir şehir havası vermektedir. Yaylanın ilkbaharda yeşilliğine doyum olmadığı gibi, Sonbaharda renk cümbüşüne boğulan tabiat adeta insanı büyülemektedir. Eğriçimen Yaylası, günübirlik ve hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Eğriçimen Yaylası, kışın ise karın keyfini çıkarmak isteyenlerin ilgi odağı oluyor.

FOTOĞRAF: İDRİS YÜCE

www.koyulhisar.com

Selim EFE

Share
#

SENDE YORUM YAZ